avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate mihai1972

Activitate mihai1972

Răspuns la discuția inscriere carte funciara
am uitat sa va mentonez: vanzarea-cumpararea terenului a survenit in urma unei dezmembrari a bucatii respective dintr-un teren mai mare... iar motivatia a fost si aceasta: "aici e vorba si de dezmembrare, de aia dureaza mai mult..."

daca ii voi cere notarului ererea de inscriere la CF a terenului, pe care a formulat-o si a transmis-o pentru inscriere nu exista riscul sa se simta deranjat si sa ma mai amane apoi intentionat... ?

exista vreun posibil risc generat de intarziera intabularii ? eu am stat linistit pana acum, gandindu-ma ca nu are ce sa se intample, actele fiind perfectate la notar...
am cumparat un teren acum o luna si jumatate si in momentul perfectarii actelor notarul mi-a spus sa trec peste fix o luna pentru ca intre timp se va ocupa de inscrierea in cartea funciara. am trecut cand a spus el si raspunsul a fost ca "nu e gata, mai veniti peste o saptamana-doua". am facut asa cum mi-a spus si am revenit peste 10 zile. raspunsul? acelasi. azi am trecut din nou si tot nu e gata... intrebarea mea este cat de importanta este inscrierea in cartea funicara si cat de urgenta este ea in urma achizitionarii unei proprietati? este normal ce mi s-a intamplat la notar? ce ar trebui sa fac, sa merg personal, sau.....?