avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate vm85

Activitate vm85

Buna seara, va multumesc mult pentru raspuns. Intr-adevar am si eu o copie, pe care exista viza registraturii. Am sa merg maine la Tribunal dupa cum m-ati sfatuit pentru a verifica daca recursul apare inregistrat.

Posibilitatile materiale sunt relativ limitate, pe fond am avut aparator ales, insa la apel nu am avut decat din oficiu... Daca imi puteti spune macar aproximativ cat m-ar costa angajarea unui aparator pentru recurs, v-as fi recunoscator! Daca nu se poate aici, macar in privat... Va multumesc inca o data!
Buna seara,

Va rog dati-mi un sfat, deoarece sunt putin cam speriat in acest moment. Sunt inculpat intr-un dosar penal, am fost arestat preventiv timp de 5 luni, apoi mi-a fost inlocuita masura arestarii preventive, astfel sunt judecat in stare de libertate.

Instanta de fond a dispus o pedeapsa de 2 ani cu suspendare, 4 ani termen de incercare. Parchetul a facut apel, iar Tribunalul Bucuresti a admis apelul parchetului stabilind o pedeapsa de 3 ani si 6 luni inchisoare.

La o zi dupa pronuntare, am depus la registratura T.B. S-I Penala pe care l-am formulat astfel:

Domnule presedinte,
Subsemnatul X, CNP x, domiciliat in X, Strada, numarul, bloc, scara, etaj, apartament, inculpat in dosarul XXXX.01/300/2010,
Declar recurs impotriva sentintei penale nr. XXX pronuntata la data de .. de catre Tribunalul Bucuresti, sectia I-a penala.

Data si semnatura.

In respectiva sentinta prin care T.B. admite apelul parchetului, scria "cu recurs", fara a se mentiona un termen. Astazi, cautand pe portal.just.ro pentru a vedea daca a aparut si pe internet sentinta, am observat ca dosarul nu mai apare nici la T.B., nici la Curtea de Apel... din aceasta cauza sunt cam speriat.... oare nu am formulat eu corect recursul?

Mai trebuia facut ceva ca recursul sa fie ok? Doamna de la registratura mi-a spus ca este ok...

Va rog, un sfat... sa merg maine la Tribunal sa ma interesez?

Multumesc pentru rabdare si pentru raspunsuri!