avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate CorneaCarmenElena

Activitate CorneaCarmenElena

Buna Seara.
Tatal meu este revolutionar si i-a fost avizat certificatul de revolutionar in septembrie 2009.A mers la Buc, dupa el insa numele ii era gresit. Certificatul l-au corectat si l-a primit iar in iunie. Intre timp a aparut OUG. nr. 53/2010,privind plata esalonata a sumelor restante iar el trebuie sa se supuna. Am facut petitie la guvern si am primit urmatorul raspuns de la SSPR:(pe scurt)- "va comunicam ca in opinia noastra sunteti indreptatit sa beneficiati de prevederile Legii nr.341/2004 cu mod, si compl. ulterioare, ca si celalalte pers. avizate de catre Com. noastra in luna sept.2009, chiar daca a existat o eroare materiala din partea SSPR.La prezenta va anexam si o copie dupa adresa inaintata casei jud, de pensii. " Celor de la pensii le-au trimis cam acelasi lucru insa tatal meu a fost chemat la Casa Jud, de Pensii si au spus ca acest act nu dovedeste nimic si ca nu poate sa primeasca banii. De ce? Ce e de facut? Toti colegii de la Asociatia 22 Dec. Baia Mare cu care si-a depus actele deodata si au mers dupa certificat impreuna au primit suma. Va rog sa ma indrumati ce e de facut. Va multumesc