avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrapetrescu

Activitate alexandrapetrescu

Răspuns la discuția Firma in faliment
Da, eu stiu treaba asta dar inca nu a avut loc licitatia pt a fi scoase la vanzare bunurile. Exista si un cumparator dispus sa plateasca si sa cumpere tot ceea ce este acolo, dar lichidatorul a spus ca asta nu este posibil trebui sa exista neaparat o licitatie chiar daca pretul oferit de potentialul cumparator ar acoperi toate datoriile. Eu stiu ca exista lege si se poate face prin cumparare directa cu acordul creditorilor....el spune ca nu. In momentul de fata nu au fost evaluate bunurile care exista.
Buna ziua,
am o firma care este in faliment. Cat dureaza procedura pana se pot scoate la licitatie bunurile firmei? Eu am declarat falimentul din august si pana la momentul de fata nu sa intamplat nimic. Datorita liniei de credit pe care o am la banca am fost instiintata ca datoria va trece in raspunderea mea ca si administrator si risc sa imi fie vandute bunurile personale pt acoperirea datoriei. Lichidatorul judiciar care se ocupa de cazul meu este foarte evaziv si nu imi spune niciodata concret care sunt pasii si cand se vor scoate la licitatie bunurile ca sa poata fi acoperita datoria bancii. Banca poate pune sechestru pe bunurile mele inainte ca licitatia sa aiba loc si sa isi recupereze banii? Va multumesc
Nu este necesara o licitatie? Sau acordul celor inscrisi la masa credala? Multumesc
Buna ziua,
Care este procedura cea mai simpla prin care pot cumpara bunurile fixe si mobile ale unei firme aflate in faliment? Multumesc
Răspuns la discuția FORMULARUL E101
multumesc frumos. oricum ca firma nou infiintata nu am nici o sansa sa detasez oameni la lucru in strainatate. Chiar daca domeniul meu principal de activitate este activitatea de plasare a fortei de munca. din pacate persoanele competente in acest caz nu ma pot ajuta nici macar cu informatii pentru ca nu cunosc foarte bine legislatia. am mai gasit o varianta, in cazul detasarii pentru o perioada de 3 luni sau mai putin se poate obtine formularul de la casa judeteana de pensii.
Răspuns la discuția FORMULARUL E101
multumesc pentru raspuns. Formularul il cere firma din Germania pentru muncitorii care urmeaza sa ii detasez. Eu nu am cum sa obtin intr-un timp atat de scurt acest formular de aceea intreb daca nu exista si o alta varianta pana la obtinerea formularului? Sau in cazul in care nu exista atunci eu pierd contractul...
Va multumesc
Discuție FORMULARUL E101
Exista un document care sa inlocuiasca temporar formularul E101? O declaratie pe propria raspundere sau ceva de genul? Am 6 muncitori angajati cu data de 03.01.2011 si contractul meu cu firma din Germania incepe cu data de 10.01.2011??? Ce solutie exista?
Discuție FORMULARUL E101
Daca sunt o firma nou infiintata si doresc sa detasez oameni la lucru in strainatate este necesara depunerea unei garantii la Bucuresti pentru obtinerea formularului E101? Domeniul principal al firmei este: activitati ale agentiilor de plasare a fortei de munca cod caen 7810.
Răspuns la discuția MUNCA IN STRAINATATE
Casa de pensii mi-a spus ca este necesara o garantie destul de substantiala daca firma nu are vechime cunoasteti cumva despre asa ceva? Va multumesc
Răspuns la discuția MUNCA IN STRAINATATE
Multumesc frumos pentru raspuns. Daca eu acum doresc sa infiintez firma adeverinta privind stagiul de cotizare nu va fi pentru ultimele 12 luni, exista o alta procedura pentru firmele noi infiintate? Daca eu infiintez firma acum si doresc sa detasez angajatii in Ianuarie 2011 atunci trimit adevederinta pentru lunile noiembrie, decembrie? Sau firma trebuie sa aibe vechime de minim 12 luni? Va multumesc