avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate liviu1978

Activitate liviu1978

Răspuns la discuția sporuri stabilite prin ccm
totusi cred ca nu puteau acorda acest spor avand in vedere faptul ca legislatia stipuleaza clar faptul ca el se acorda doar pentru cel de la auditulintern si de la CFP
Răspuns la discuția sporuri stabilite prin ccm
imi cer scuze, ma refeream la anul 2009.
Răspuns la discuția sporuri stabilite prin ccm
asta inseamna ca pot acorda soferului unei institutii publice spor de complexitate de 25%? nu cred .....
Răspuns la discuția sporuri stabilite prin ccm
tocmai asta e ideea ca aceste drepturi sunt stabilite prin CCM si sunt prevazute in CIM. Problema e daca unitatea (institutie pubica) avea dreptul de a acorda aceste drepturi salariatilor daca art. 3 din CCM la niv national prevede ca institutiile publice pot avea CCM dar prin acestea nu se pot negocia cauze referitoare la drepturile a caror acordare si al caror cuantum sunt stabilite prin dispozitii legale
buna ziua ,
am si eu o intrebare: o insitutie publica finantata integral din venituri proprii poate acorda pein CCM sporuri si premii pentru care nu exista prevederi legale (ex. spor de complexitate si pentru ate persoane, altele decat CFP si auditor, prima de paste, prima de craciun) avand in vedere prevederile art. 3 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national 2007-2010