avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandruMM

Activitate AlexandruMM

Multumim frumos, o duminica placuta!
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati, situatia in care ma aflu creeaza o stare de insecuritate asupra tuturor membrilor familiei mele, stare care ar putea fi inlaturata daca as avea cunostinta la ce as putea sa ma astept in situatia urmatoare:
In anul 2000 am incheiat un antecontract (intocmit la notar public cu incheiere de autentificare) de vanzare cumparare imobil (in care in prezent domiciliez impreuna cu familia mea) prin care vanzatorul y (sotul) + x (sotia) - proprietate indiviza dobandita prin cumparare in baza legii 112/1995- se obliga sa vanda pentru pretul de 7000 DM (echivalentul a 88.900.000 lei) - am oferit un avans de 3200 DM (mentionat in antecontract) si m-am obligat ca diferenta de 3800 DM sa o achit in 15 rate lunare 253.3 DM lunar.De asemenea m-am obligat sa preiau si
ratele de la OJCLV pana la achitarea totala a apartamentului (achitat si acestea).
Mentionez ca in cazul in care vanzatorul se razgandeste va trebui sa-mi achite conform antecontractului suma de 20.000 DM.
Luna aceasta va expira perioada de 10 ani de interditie si va trebui intocmit contractul de vanzare-cumparare definitiv.
La ultima intalnire vanzatorul mi-a solicitat chitantele care fac dovada achitarii ratelor la OJCLV si a documentelor care dovedesc transmiterea sumei de 3800 DM fata de el (restul de plata din antecontract), nu i le-am dat si despartirea nu
a avut loc in conditii amiabile.Mentionez ca detin toate chitantele de la OJCLV precum si chitantele depuneri mandate postale pentru suma de de 1524DM (restul de 2276 {din 3800 total diferenta} oferit personal cu martori).Antecontractul ar fi
devenit nul in cazul in care nu as fi achitat timp de 4 luni rata catre OJCVL sau catre vanzatori, eu am terminat cu cei 3800 DM datorati vanzatorului cu cca. 6 luni inainte de 30 mai 2002 cand ar fi fost scadenta ultimei rate datorate conform
antecontract .
Data fiind conjunctura presupun ca vanzatorul nu va dori sa incheie contractul de vanzare-cumparare definitiv, in acest caz cum ar trebui sa procedez?
Exista sanse ca el sa ramana cu apartamentul si eu cu buza umflata?
Ce proceduri legale pot sa initiez daca nu este de acord sa ma insoteasca la notar, daca trebuie sa deschid un proces unde voi locui impreuna cu familia in perioada acestuia?
Daca va fi obligat sa-mi restituie cei 20.000 DM conform antecontract ce inseamna asta, cui pot sa ma adresez pentru o evaluare/estimare a acelei sume transpusa in euro sau lei astazi?
In cei 10 ani scursi am adus anumite imbunatatiri apartamentului transformandul intr-un camin, pentru aceste cheltuieli pot fi despagubit in cadrul aceluiasi proces sau trebuie sa initiez altul?
In data de 20 aceasta luna se va ridica interdictia, cand ar trebui sa iau legatura cu vanzatorul?
Va multumesc anticipat,
Alexandru