avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate Emeraldu

Activitate Emeraldu

Răspuns la discuția Asigurari carpatica
Multumesc pentru raspuns.
Nu am semnat cererea de despagubire pt 800 ron si nu o voi semna.
Am contactat unul din serviceurile agreate de Carpatica Asig. in vederea efectuarii reparatiilor. Urmeaza sa se descurce ei cu asiguratorul si cu suma de 800 ron.
Seful serviceului cunostea problema si m-a asigurat ca nu voi primi mai mult de 800 ron suma aprobata, desi la 4 elemente cat sunt la mine de reparat (Audi TT coupe) nu stiu cum se vor descurca.
Ramane sa vedem ce raspunde asiguratorul in urmatoarele zile.
Buna ziua.
In urma cu aproximativ o luna jumatate am avut un accident auto.
Proprietarul autoturismului care m-a accidentat, si-a recunoscut vina astfel incat am mers la sediul Carpatica Asig. pentru constatare / semnare constatare amiabila de accident.
Pana aici - toate bune.
Dupa semnarea constatarii urma sa primesc autorizatia/deviz de raparatie de la asigurator dar, "din motive tehnice" calculatoarele nu mergeau astfel incat nu am putut primi nimic pe loc.
Dupa nenumarate insistente am reusit sa fac rost de dosarul de dauna / autorizatie DAR cu condititia sa fiu de acord pentu suma de 800 ron despagubiri de la ei.
Masina are 4 elemente de reparat. Nu cred ca-mi ajunge pt un element suma propusa de ei.
Constatatorul mi-a recunoscut ca intelege ca n-am nicio sansa sa-mi repar masina cu suma propusa dar ca "n-are ce face - ca asa a propus seful lui". daca nu vreau sa semnez pt. 800 ron atunci sa-mi fac rost de expertiza de la service prin care sa-mi spuna ei cat au nevoie pt reparatie.
Evident serviceurile nu vor sa-mi dea asa ceva, iar eu stau cu masina in parcare.
Cum pot rezolva in cazul acesta ? Daca-i dau in judecata o sa pierd luni de zile, iar cu CSA-ul nu stiu daca dureaza mai putin sau daca tot la judecata ajung.
Ma puteti ajuta va rog ?