avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate tanaseleaiulia

Activitate tanaseleaiulia

va multumesc in primul rand pentru sfaturile date. Am pus sechestru pe una din masinile de deservire a societatii recent si pe data de 23 noiembrie va avea loc licitatia ,iar cu privire la conturile societatii au fost blocate toate,dar din pacate nu a acoperit datoria fata de noi de aceea s-a pus sechestru pe masina. In momentul de fata mai avem 2procese in curs de desfasurare unul la PIATRA NEAMT si unul la BACAU. Speram sa nu le dea nimeni mana libera lor pt ca in celelalte dosare au invocat niste motive care nu au deloc de a face cu realitatea din teren.Inca o data va multumim din suflet
vreau sa va spun ca fac parte dintr-un grup de 16 oameni disponibilizati in decembrie 2008 de la societatea TROLEIBUZUL SA din Piatra Neamt. In urma disponibilizarii ni s-au acordat 3 salarii minime pe unitate. Noi cei 16 oameni am intentat proces la TRIBUNALUL NEAMT pentru 6 salarii compensatorii prevazute de disp. art 80 alin 1 si 2 din contractul colectiv de munca unic la nivel de ramura transporturi nr. 722/2008 (contract care se aplica si societatii TROLEIBUZUL deoarece a semnat acel contract prin reprezentantul sindical- la pozitia nr .320).Am castigat procesul ,ei au facut recurs la CURTEA DE APEL BACAU , am castigat si recursul , am facut formele pentru executare silita pentru ca directorul actual al societatii nu vrea sa ne dea banii ,ba mai mult ne taraste din proces in proces doar ,doar ne vom lasa lehamite sau vreun domn judecator le va da dreptatea pe care nu o au si pe care cu fiecare proces intentat este tot mai mult a noastra. Fiecare judecator pana acum ne-a dat dreptate noua si pentru asta trebuie sa le multumesc tuturor celor care au judecat cauza noastra. Mentionez ca sunt aproape 2 ani de cand ne judecam cu ei si vreau sa va mai spun ca dupa ce am fost disponibilizati s-au luat masini noi in leasing pentru deservirea societatii si pentru sefi si la care in momentul de fata sunt achitate leasing-urile. Vreau sa va intreb cat o sa-si mai poata bate joc de noi si cat o sa le mai permita legea sa deschida tot felul de actiuni in instanta? Sincer avem mare nevoie de banii datorati de ei pentru ca nu sunt sume de neglijat (cea mai mica suma de recuperat este de 3.000 ron ,iar cea mai mare este de 5.600 ron incluzand si cheltuielile de judecata) in total vreo 65.000 ron. Ne vom putea recupera banii vreodata ? Mentionez ca in momentul de fata societatea mai este implicata intr-un proces separat cu actualii angajati. va multumesc pentru intelegerea acordata si daca imi va si raspunde cineva la intrebarile mele care sunt si ale fostilor mei colegi ar fi extraordinar. VA MULTUMIM.