avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters173270

Activitate ContSters173270

Salut
La firma care lucrez se urmareste schimbarea organigramei. In biroul in care lucrez din 9 angajati cu functii diferite trebuie sa ramanem 6. Problema este ca 3 (din cei 9) sunt in concediu de ingrijire copil (C.I). Functia mea conform Directorului(pus politic si nefiind in domeniu), se suprapune in atributii cu o colega care este in C I , cu toate ca atributiile sunt impartite prin fisa postului ba chiar acum le am si pe ale colegei. Aceeasi situatie se pune si altor doi colegi suprapusi cu ceilalti doi din C.I. pe alte functii cu atributii similare dar separate prin fisa postului. La toti cei trei in activitate ni se propune desfacerea contractul de munca prin desfiintarea posturilor din motive care nu tin de persoana angajatului si reangajarea cu termen determinat, cu acordul nostru, pe posturile celor din C.I.
Vreau sa intreb urmatoarele:
- este normal sa-i numere si pe cei care sunt in C.I. si sa-i includa in organigrama pastrand doar functiile (posturile) lor?
- daca imi desfiinteaza postul nu inseamna ca defapt nu mai au nevoie de atributiile mele in acelasi birou? Stiu ca ei trebuie sa combata somajul conform legii si pe baza asta ne fac, cum ar veni, propuneri pe alte posturi. Angajatorul nu se poate lipsi de noi, am fost instruiti si pregatiti prin cursuri pentru posturile respective si pentru functionare biroului, si nu au inca alti oameni in domeniul nostru.
- poate au gasit formula legala, dar ce drepturi am eu sa-mi pastrez functia initiala pe termen nedeterminat, pentru ca daca sunt mutat pe functia colegei atunci presupun ca se schimba si datele care tin de salarizare, sa nu mai vorbesc de faptul ca liber la expirarea contractului determinat.
Mentionez ca angajatorul nu are probleme economice si nu suntem bugetari. Este o institutie publica, cu personalitate juridica si functioneaza pe baza de gestiune si autonomie economica, in coordonarea autoritatii publice centrale din domeniul “…”