avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1769 soluții astăzi
Forum Activitate camelia daniela

Activitate camelia daniela

Răspuns la discuția tutela sau plasament familiar
curatela ce o detin este semnata de primar si spune in felul urmator:
art.1 se instiruie curatela pe seama minorului... fiul lui ... lipsit de ingrijirea ambilor parinti.
art 2. se numeste curator (eu) domiciliata... pentru reprezentarea in actele civile, rezolvarea tuturor intereselor minorului si ingrijirea acestuia.
art. 3 cu ducere la indeplinire a prezentei dispozitii se incredinteaza SPASA tutelara.
art 4. prezenta dispozitie se comunica la DJAPL, institutia prefectului, SPAS si mie.
semnata de primar la data de 21.02. 2008
va rog sa imi spuneti daca, conform celor de la art 2., eu pot face buletin copilului sau pot imputernici pe mama care e in tara sa ii faca? va multumesc mult! si daca conform acestei curatele eu pot intra-devar scoate copilul din tara. insist asupra acestui lucru pt ca acum 4 ani cand am facut curatela nu am putut sa il scot. am fost in audienta la directorul de la pasapoarte, am intrebat la cei de la frontiera si nu se putea. mi-au spus insa ca se dezbate aceasta pb in parlament. s-a schimbat ceva in acesti ani?
Răspuns la discuția tutela sau plasament familiar
buna ziua, parintii minorului traiesc dar nu am reusit sa iau legatura cu ei pentru ca sunt plecati din tara si ei de ani de zile. am inteles bine ca daca reusesc sa ii fac buletin pot sa il aduc la mine pentru ca eu detin curatela?
Răspuns la discuția tutela sau plasament familiar
minorul il cresc de la varsta de 6 luni dar in certificatul de nastere figureaza parintii lui naturali care l-au abandonat acum 15 ani. in toti acesti ani l-am crescut fara sa schimb ceva in ce priveste actele lui. nu am facut nici plasament nici tutela. eu l-am inscris la scoala, la medicul de familie, la alocatia de stat. peste tot apare numele meu chiar daca in acte este altceva. abia cu 3 ani in urma am facut o curatela pentru ca eu am plecat din tara si am lasat copilul in grija mamei mele. aceasta curatela nu imi da insa dreptul de a-i face buletin si nici de a-l scoate din tara. vreau sa il aduc la mine in vacanta de vara de aceea incerc sa urgentez aceste acte. mi s-a spus ca trebuie sa fac un plasament sau o tutela. de aceea ma intereseaza daca pot imputernici un avocat sa ma reprezinte sa facem aceste acte sau e nevoie sa plec eu in tara. va multumesc
buna seara. care este cea mai rapida metoda de a fi reprezentantul legal al unui copil de 15 ani? care e diferenta intre tutela si plasament? cat ar dura in timp si cat ar costa sa angajez un avocat, eu sunt plecata din tara si vreau sa aduc si copilul de aceea am nevoie sa fac actele in cel mai scurt timp. va multumesc