avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Activitate elacon

Activitate elacon

Răspuns la discuția reclamatie impotriva avocatului
Multumesc pentru atentia acordata. In ceea ce priveste o sesizare la Barou, as putea apela la aceasta cale. Dar va pun o intrebare : daca fac acest pas care pot fi repercursiunile si pentru doamna avocat si pentru noi in ceea ce priveste procesul ?
Deoarece :
1. Nu doresc sa am pe constiinta distrugerea sa afectarea grava a carierei unei persoane pentru ca, in ultima instanta, femeia aceasta asa isi asigura existenta
2. Evident ca ne dorim sa avem castig de cauza in proces si nu stiu ce posibilitati mai sunt.
Acum trei saptamani am angajat o doamna avocat, in numele soacrei mele plecata momentan din tara. Este vorba de un Apel la un proces de partaj al soacrei mele cu mostenitorii fratelui ei decedat. Acestia din urma, au castigat prin uzucapiune, o parte din terenul mostenit de la parinti. Nu este vorba de ceva foarte valoros ( cca 200mp intr-o zona Giurgiului - Bucuresti) . Nu detaliile procesului sunt subiectul discutiei ci relatia client-avocat in care nu am nici o experienta. Comunicarea de la judecatorie a sosit in cutia postala DUPA ce soacra mea a parasit tara. Si nu locuiesc la aceeasi adresa asa ca am gasit-o dupa mai bine de o saptamana cand trecuse jumatate din timpul limita de Apel. Am informat-o telefonic si ea ma rugat sa caut un avocat , daca se poate. Cu recomandare de la o doamna notar am gasit o doamna avocat. Era o zi de joi si totul trebuia rezolvat pana miercurea urmatoare.
M-am intalnit cu avocata, i-am aratat toate actele pe care le aveam, si cand mi-a spus tariful i-am explicat, in mod cinstit ca nu am deocamdata acesti bani si nu vreau sa o incurc. Dansa a spus ca nu este nici o problema daca platesc 50% in avans si restul in termen de 30 zile. Am semnat contractul in calitate de "gerant" am platit pe loc o parte din bani si pana a doua zi m-am imprumutat si i-am dat si diferenta din avansul de 50%, vineri pe la pranz. Sambata dupa amiaza m-a sunat si m-a anuntat ca cere un tarif aproape dublu fata de cel convenit ( cu75%mai mare ) si ca tot atat va trebui sa platim si la recurs si inca minim 10% din valoarea terenului pentru un nou proces de uzucapiune. Am rugat-o sa-mi dea ragaz sa ma consult cu familia. Sotul meu este si el plecat, in S.U.A. , la sora lui , si a facut aceasta calatorie sa o insoteasca pe soacra mea. Ne-am sfatuit la telefon si am decis ca sunt costurile prea mari si valoarea in sine a terenului nu merita dar, deoarece tot am intrat in hora, sa acceptam tariful avocatei numai daca dansa va castiga Apelul.
Duminica la pranz am sunat-o si i-am comunicat cele de mai sus. De atunci pentru mine a inceput cosmarul. M-a bombardat efectiv cu mesaje pe telefon in care aproape ca m-a facut si proasta si neserioasa ( duminica am primit vreo 10 SMS-uri cel putin ) iar spre seara s-a mutat pe e-mail unde iarasi am primit o gramada de mesaje si injurii ( mi-a spus ca am interese meschine s.a.m.d.) Am salvat toate mesajele. Cu toate acestea nu am intrat in jocul pasiunii si i-am explicat in mod cat se poate de demn si decent ca nu-i contestam calitatile ci doar ca nu merita terenul in sine atatia bani. In sfarsit, luni dimineata am mai primit cateva e-mail-uri si in unul din ele a raspuns ca "ii fortam mana sa accepte conditiile noastre" ( adica plata unui onorariu aproape dublu numai daca va castiga apelul). Am trecut peste toate retinerile in ceea ce priveste persoana si miercuri am mai semnat un contract prin care ne angajam la aceste obligatii suplimentare.
Astazi 20 oct. , incepand de la ora 5 p.m. pana la 10.30 noaptea, iarasi am fost bombardata cu SMS. Ii spusesem acum trei saptamani doamnei avocat ca sotul meu se intoarce pe 20 si abia dupa aceea ii vom plati ceilalti 50% din onorariul initial convenit. Contractul l-am semnat pe 30 sept. si avem 30 zile termen sa platim asa ca am stat linistita. De fapt sotul meu chiar a plecat pe 20 din America dar soseste pe 21, adica maine, spre seara . Chiar vine cu banii sa platim avocata si dupa primul SMS am informat-o ca vom veni luni pe 27 oct. sa-i achitam diferenta. Dupa aceea a urmat o avalansa de SMS patimase in care iarasi ma jigneste si imi spune tot felul de lucruri.
Nu mai stiu ce sa fac. Nu mai am incredere in aceasta doamna si ma simt efectiv hartuita. In plus nu stiu in ce masura este capabila sa ne apere interesele in conditiile in care parca am devenit dusmanul ei personal. Nu vreau sa-i fac rau si sa o reclam la Barou dar nici sa mai inghit atatea pentru ca nu ma simt vinovata cu nimic , mi-am respectat promisiunile si nimeni nu are dreptul sa ma faca in toate felurile. Am 48 de ani si niciodata nu am avut parte de o asemenea experienta. Motiv pentru care este cinci dimineata si nu pot dormi.
Daca cineva va citi aceasta lunga expunere poate imi va da un sfat.