avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate florenta_ecaterina

Activitate florenta_ecaterina

Răspuns la discuția varsta pensionare barbati
Buna seara!
In primul rand vreau sa va multumesc pentru amabilitate , atat Dvs. cat si Dlui. Carp - va multumesc din suflet pentru timpul acordat si pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat. Tata se va bucura cu siguranta sa auda vestile -toti anii lui de munca sunt facuti pe santier ( va imaginati: vara, iarna, ploaie, vant, ger, soare...peste 40 de ani ...).
In al doilea rand indraznesc sa va mai adresez o intrebare: se modifica ceva daca se aproba noua lege a pensiilor? El a auzit ceva , cum ca nu s-ar mai acorda pensii anticipate dupa noua lege...Este adevarat? Va multumesc si va doresc o seara buna!
Cu stima,
Florenta
Buna ziua,

am mare nevoie de ajutor pe tema stabilirii dreptului de pensionare pentru barbati - incerc sa il ajut pe tata "sa intre in randul asistatilor". Ideea este urmatoarea:
- tata lucreaza incepand din iunie 1968 si nu are intreruperi pe cartea de munca.
- are 1 an de grupa I
- are 13 ani de grupa a II-a
- este nascut la data de 04 Februarie 1950.

Avand aceste informatii - se poate sa imi spuneti daca tata se incadreaza pentru pensie anticipata / anticipata partial? Si daca nu se incadreaza acum, atunci cand va putea aplica pentru una dintre aceste pensii?

Va multumesc pentru ajutor:">
Cu stima
Florenta - Ecaterina