avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate CarmenSabau

Activitate CarmenSabau

Daca tot va doriti asa mult sa lucrati in domeniul sanitar nu ar fi mai bine sa va faceti o specializare in acest domeniu (medifica, farmacie, chimie, etc).
In sistemul sanitar este nevoie de medici, infirmiere, brancardieri, etc. oare chiar nu urmariti si dvs ce se intampla in tara asta; oare nu ati observat ca bugetul statului nu isi permite sa plateasca corespunzator nici macar medicii...
Stiu ca poate parea rautacios ceea ce spun dar chiar nu va pot intelege.

CarmenSabau a scris:

Orice specialitate ar avea facultatea absolvita nu corespunde nici unui post existent in sistemul sanitar, e posibil asa ceva?
Va rog a-mi face cunoscut care posturi de studii superioare pot fi ocupate in sistemul sanitar de cei licentiati in stiinte administrative?
Care sunt posturile compatibile cu pregatirea aceasta?
Va multumesc, sunteti amabil. Dar cu toate ca sunt mustrata ca nu sunt la "curent", daca Sanatatea are nevoie de functiile enumerate de dvs. ele tin de o cu totul alta problema nu de cea ridicata de mine!
Medic, chimist, farmacist da sunt posturi ocupate de cei cu studii superioare dar cu o cu toata alta pregatire pt fiecare din ele.
Cele enumerate de dvs ulterior sunt posturi de studii generale cu exceptia asitentei medicale care poate fi de studii medii, de studii post-liceale, colegiu sau studii superioare!
Ceea ce nu stiti poate dvs. este ca toate posturile sunt blocate, inghetate din toamna anului 2006!
Ceea ce se mai poate este un transfer de pe un post pe altul sau transformare de post, cu mici exceptii se mai permit cand sunt deficite mari de personal angajare a unui nr. indicat de M.S. de personal din categoriile solicitate ca deficitare sau chiar descoperite.
Multumesc de amabilitatea cu care incercati sa ma redirectionati! Reconversia profesionala e o solutie dar care necesita o perioada de timp indelungat iar daca dupa ce ai terminati se spune ca grila nu mai suporta persoane in plus. Cati absolventi de medicina cunoasteti sa ajunga direct medici?
Eu stiu ca trebuie un examen de rezidentiat trecut, un nr de ani de rezidentiat in fct de ramura aleasa,examene dupa care daca ai noroc, devi si medic!
Sunt angajata in sistemul bugetar pe un post de studii medii si absolventa din 2010, fiind licentiata in stiinte administrative. Cu toate ca mai am o facultate, cei din institutia cu profil medical gasesc tot felul de explicatii puerile din care nu se poate vedea decat incompetenta si reaua lor vointa in a accepta studiile mele superioare si a fi angajata pe un post de studii superioare chiar daca in urma unui examen. Orice specialitate ar avea facultatea absolvita nu corespunde nici unui post existent in sistemul sanitar, e posibil asa ceva?
Sunt la capatul rabdarilor si de aceea am ajuns sa apelez la forumul dvs. cu speranta ca voi putea vedea luminita de la capatul tunelului prin raspunsul Dvs..
Stiu ca la bugetari orice post se poate ocupa in urma unui examen pt posturile care au fost scoase la concurs.
Va rog a-mi face cunoscut care posturi de studii superioare pot fi ocupate in sistemul sanitar de cei licentiati in stiinte administrative?
Care sunt posturile compatibile cu pregatirea aceasta?
Va multumesc anticipat!