avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate ana maria06

Activitate ana maria06

Auto implicat in accident a luat asigurarea urmand sa-si repare masina iar soferul a dat declaratie la politie ca nu are pretentie la nici o despagubire el nefiind ranit .Pasagerul din dreapta ,cel ranit a depus plangere .Pe mine ma interesa cum pot introduce eu ca vinovat societatea de asigurari sa plateasca daunele morale catre acesta .Dupa cum am mentionat in primul meu mesaj nu am bani ca sa-i acopar pretentiile legate de despagubire ( nu stiu cat mai cere in acest moment).
Multumesc frumos pentru promptitudine .Pedeapsa penala in aceasta situatie ar cuprinde si inchisoarea cu suspendare?
Buna seara ,
In luna august am avut accident cu masina in urma caruia sotul meu a fost declarat vinovat (neasigurarea schimbarii benzii de circulatie in acelasi sens)in urma caruia pasagerul din dreapta a suferit o fractura de calcaneu.acesta a fost internat aprox 14 zile .
La inceput ne-am inteles si in privinta sumei de despagubire iar apoi a fost invatat sa ceara mult mai mult.
Mentionez faptul ca noi nu avem posibilitatea materiala de a plati suma ceruta lucru care se poate dovedi cu acte (adeverinta salariu,rate la banci,un copil in ingrijire).
Deoarece nu am putut plati acesta a obtinut 80 de zile medico legale si astfel s-a inceput urmarirea penala.
Intrebarea mea este cum pot cere eu ca vinovat societatii de asigurare plata daunelor catre accidentat?Dosarul se afla in acest moment la cercetari penale
PS :am avut ceva probleme cu casuta editeaza#-o