avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_2010

Activitate andrei_2010

Răspuns la discuția Transferare persoana condamnata
as vrea sa stiu cum as putea eu sa depun cererea de transfer si de unde sa incep???
daca am avut dreptul la somaj 6 luni si cele 6 luni au trcut, la o vechime de 2 ani in campul muncii mai am dreptul la o prelungire a somajului???
Răspuns la discuția Transferare persoana condamnata
Da.In anul 2000 a fost condamnat definitiv la 13 ani ,acum are deja executati 8 ani si ceva,i-ar mai ramane de facut 4 ani 5luni si cateva zile, din care a facut deja 1 an.Am inteles ca in Rom.ar mai ar mai face din acest total in jur de un an si jumatate.as vrea sa stiu daca nu va deranjez daca avem sanse ca anul asta sa insa si daca eu pot face ceva sa depun acea cerere de transfer?
Răspuns la discuția Transferare persoana condamnata
nu are proces in Rom. nu are nici cazier si nici un alt gen de infractiune.a fost arestat in 2000,a fost eliberat in2004 Dupa 4 ani i s.au socotit 8 ani ca si executati inr acum in baza aceleiasi fapte(talharie si violenta)a fost din nou arestat
Răspuns la discuția Transferare persoana condamnata
nu stiu sa vorbesc it.,dar sotul meu inca tine legatura cu un av. si el spune ca nu e nimic de facut,intrebarea mea este daca de aici,din Romania,se poate face ceva
am nevoie de ajutorul dumneavoastra.Sotul meu este arestat in italia in baza unei fapte pe care a facut-o in 2000 atunci a fost si judecat si a primit o pedeapsa de 13 ani din care a stat 4 ani arestat, iar in 2004 a fost eliberat socotindu- i- se 8 ani ca si executati.Atunci i s-a pus interdictie pe Italia unde nici nu a mai intrat. In vara anului 2007 am fost anuntati de avocatul pe care l-a avut in Italia ca s-a redeschis pe numele lui un alt mandat european de arstere in baza aceleiasi probleme din anul 2000.In anul 2009 la doua saptamani dupa nunta noastra, l-au luat de acasa intr-o dimineata.A stat 27 de zile arestat la Galati si dupa proces a fost eliberat,dupa care procuratura a facut recrs si procesul s-a mutat la Buc. la inalta curte,sentinta a fost ":INSTANTA CASEAZA SENTINTA DATA IN DATA DE 30.09.2009 SI TRIMITE CAUZA SPRE REJUDECARE ACELEIASI INSTANTE"Pentru ca lucrurile s-au tergiversat sotul meu avand o problema a plecat in Olanda cu treburi.acolo i s-a facut rau si a apelat la o echipa de medici de pe strada,care au chemat politia si a fost arestat pe data de 28 noiembrie 2009.Pe 19 februarie a avut loc un proces acolo si s-a decis sa fie trimis in italia pentru ca italia intrase in contact cu autoritatile olandeze si de atunci este arestat si nu stiu cum sa-l ajut.vorbim la telefon si am intekes ca actele ar fi gata sa le trimita in Ro. pentru ca sa se ia o hotarare si sa fie trimis in tara. Eu am mai trimis scrisori si la ministerul de justitie si la presedinte.Nu stiu ce sa mai fac sa-l ajut ca macar sa fie transferat in Rom.sa-si faca restul de pedeapsa ca sa il pot vedea macar.Va rog ajutati-ma daca puteti cu un sfat.Va multumesc anticipat.