avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Activitate adrian23marian

Activitate adrian23marian

Răspuns la discuția Cesionare firma
Domnul Valentin are 50%, domnul Gabriel are 50% (cei doi asociati care nu se inteleg).
Administrator de cand s-a infiintat firma este Gabriel. Valentin vrea sa-mi dea mie partea lui de firma pentru ca el nu se poate ocupa el avand multe alte afaceri(mentionez ca firma are datorii destul de mari la stat dar in acelasi timp are profit si o piata destul de bine formata si are perspective bune pentru viitor). El vrea sa-mi dea partea lui si sa raman eu partener cu Gabriel pentru ca eu sunt in relatii bune cu amandoi si sunt si foarte implicat in firma dar nu vrea sa fiu eu tras la raspundere in cazul in care firma da faliment si statul incearca sa-si recupereze datoriile de la asociati.

Oricum nu pot avea incredere in institutiile statului ca-mi vor da toate detaliile legate de aceasta problema si ca vor fii informatii corecte. Voi consulta si un avocat doar ca as mai fi avut nevoie de cateva pareri.

Va multumesc pentru timpul acordat.
Buna ziua,

Exista o firma cu 2 actionari 50-50 %, firma are datorii la stat si unul dintre actionari vrea sa dea partea lui de firma unei persoane din cauza ca nu se intelege cu partenerul. Actionarul vrea sa-si pastreze raspunderea in cazul in care firma nu merge. In cazul in care merge vrea sa i se plateasca o suma lunara.

Intrebarea mea este: in cazul cesionarii partii unuia dintre actionari catre o alta persoana, se poate face un contract care sa aiba putere juridica, sau se poate trece in contractul de cesionare faptul ca in cazul in care firma ajunge la faliment sa raspunda tot fostul actionar?

Eu stiu ca odata ajuns proprietar, doar noul actionar raspunde pentru acea firma.

Va multumesc si astept raspunsurile voastre.