avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate tino2009

Activitate tino2009

Răspuns la discuția litigiu mostenire
tino2009 a scris:

Eu am cerut dezbaterea succesorala, fratii nu s-au prezentat chiar daca i-am anuntat, dar nici notarul nu le-a trimis citatii scrise la adresele lor ca acum sa poate sa constituie o proba in instanta,
eu doar am depus la notariat actele pentru succesiune, am anuntat verbal si telefonic fratii si dupa un an de zile am retras dosarul de la notariat pentru ca nu s-au prezentat toti mostenitorii, in aceasta situatie se mai prezuma ca au decazut din drepturi !??!?
dosarul pentru deschiderea succesiunii l-am depus dupa 8 ani (in 2006) de la decesul parintilor (1998), in tot acest timp pana in prezent doar eu am platit impozitul pe casa parinteasca chiar daca nici eu nu am locuit acolo, folosind-o doar ocazional.
Va multumesc frumos pentru tot sprijinul acordat
Răspuns la discuția litigiu mostenire
Eu am cerut dezbaterea succesorala, fratii nu s-au prezentat chiar daca i-am anuntat, dar nici notarul nu le-a trimis citatii scrise la adresele lor ca acum sa poate sa constituie o proba in instanta,
eu doar am depus la notariat actele pentru succesiune, am anuntat verbal si telefonic fratii si dupa un an de zile am retras dosarul de la notariat pentru ca nu s-au prezentat toti mostenitorii, in aceasta situatie se mai prezuma ca au decazut din drepturi !??!?
Va multumesc frumos pentru tot sprijinul acordat
Răspuns la discuția litigiu mostenire
Eu am depus la notariat acum 4 ani dosarul pentru succesiune dar ceilalti frati nu s-au prezentat si dupa aprox. un an de zile notarul m-a rugat sa-mi retrag dosarul deorece "fratii" nu au dorit la momentul respectiv sa vina sa faca partajul.
Acum daca nu s-au prezentat la actiunea de succesiune notarial inaintata de mine, fratii au decazut din drepturile de mostenire sau nu !???
sincer doream impartirea inca de cand au decedat parintii de 12 ani, dar daca fratii nu au vrut, am fost nevoit sa am grija de casa ca sa nu se distruga.....
mai ales ca nici nu am locuit acolo...
Va multumesc pentru raspunsul dvs.
Buna ziua,
suntem trei frati, in urma decesului mamei noastre acum 12 ani fara a efectua succesiunea am intrat in posesia unei case pe pamant cu curte aferenta, atat eu cat si ceilalti doi frati.
De cand a decedat mama de 12 ani de zile doar eu am platit impozitul pe casa, am incheiat contract de energie electrica pe numele meu si am avut grija de locuinta(zugraveli, reparatii acoperis) si curte(gard, toaletarea copacilor) in toata aceasta persioada, cu toate ca la primarie eram trecuti toti 3 frati ca mostenitori insa fara a avea act de propietari deoarece nu am efectuat mostenirea.
De curand ceilalti frati m-au dat in judecata pentru succesiune si pentru impartirea in mod egal a casei, mentionez ca nici un frate nu a locuit in casa parinteasca, eu am folosit-o doar ca o casa de vacanta, locuind acolo doar in weekend-uri.
Doresc ca stiu ce drepturi am in aceasta situatie si daca conform legii casa+curte se impart in mod egal sau am dreptul integral asupra la casa+curte deoarece am chitante ca doar eu am platit impozitul timp de 12 ani si pana in prezent si am intretinut acasa intr-o stare locuibila ???
Va multumesc frumos pentru amabilitate,