avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate ologsc

Activitate ologsc

Sunt student in Viena unde mi-a fost ridicata masina pentru ca am parcat pe un loc destinat handicapatilor. Am fost sa imi recuperez masina din parcul firmei private care e contractata de primarie si am putut sa o iau fara sa platesc, urmand ca in termen de 2 sapt sa depun plangere ( cum ca masina nu a fost ridicata legal).Pe langa costurile aferente ridicarii si parcarii masinii timp de 6 zile, am primit si o amenda de la politie pentru parcare neregulamentara, la care se mai adauga si 3 amenzi pentru neplata parcarii ( abea dupa ceva timp am aflat ca tichetele de parcare se cumpara de la tutungerii). Cand am fost sa recuperez masina de la ei (MA 48) NU figuram in baza de date ca si locuitor inregistrat in Viena ( ma gandesc ca acest lucru se va intampla dupa ce o sa ma inscriu si la magistratura , desi pana acum sunt inscris la "oficiul de inregistrare" in sectorul in care stau). Nu am platit nicio amenda si nu am mai depus nici plngerea. Acuma nu stiu in ce situatie ma aflu. Este posibil totusi sa apar la un moment dat in baza lor de date si sa ma cheme in instanta ? Eu am lasat adresa din Romania firmei de ridicari. Imi va veni amenda acasa ? Se vor aduna penalitati? Cum poate evolua situatia avand premisele acestea? Daca voi fi chemat in instanta ca si cetatean inregistrat in Viena as dori sa contest plata "servicilor' de ridicare pe baza dreptului la propietata si faptul ca nu a inhibat traficul ci doar a fost parcata neregulamentar dar totusi pe un loc de parcare fie el si pt handicapati. Asa as intelege doar amenda de la politie dar nu si costurile de ridicare.