avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate rfm

Activitate rfm

In mai 2010 conducand un VW Passat (aflat in leasing) am lovit in spate o Dacie care a franat la trecerea de pietoni. Avariile la Dacie au fost minime, un stop dreapta spart si putin infundat spatele. Avariile la Passat au fost foarte mari, capota indoita pana la jumate, radiator, faruri ... etc.

Masina a fost remorcata a doua zi de cei de la service, in aceeasi zi am fost impreuna cu conducatorul Daciei si am dat declaratii la Asirom.

A treia zi a venit un reprezentant de la Asirom sa facem constatarile. Masina a intrat la reparatie si s-a mai facut o reconstatare. In final masina a fost reparata si facturile emise. Am depus facturile la Asirom si dupa multe telefoane am aflat ca imi resping dosarul pe motiv de fals in declaratie. Am vorbit cu cineva de la Asirom si imi propusese sa platesc eu 30% din suma si restul ei. Suma fiind destul de mare am refuzat.

Am facut si o solicitare la CSA dar mi-au dat raspuns ca Asirom nu despagubeste Casco daca este fals in decalratii.

Am toate actele necesare (constatari, reconstatari, raspunsul de la CSA, raspunsul de la Asirom), am martori pe conducatorul Daciei, si inca 3 persoane care mergeau in spatele nostru.

Masina a stat in service de atunci. Pot cere despagubire pentru platile pe care le-am facut pe ultimele 5 luni la firma de leasing cu toate ca nu am folosit masina?

Ce ramane de facut mai departe, am sanse sa castig?