avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate simonik28

Activitate simonik28

Am o nelamurire legat de acest articol,sunt un arhitect stagiar,am terminat de 2 ani facultea am lucrat un an ca si angajat pe contract de munca,iar intre timp am ramas fara servici fiind plecata cateva lunii in strainatate,in ce mod as putea sa-mi continui activitatea in mod independent si legal,ma refer ca ar putea fi vb de un Pfa sau cum scrie in articolul de mai jos vad ca mi se da posibilitatea unei conventii civile de prestari servicii,ce inseamna asta in cazul meu?vreau sa stiu daca pot sa-mi continuii activitatea ca arhitect,oferindu-mi serviciile de proiectare si fara sa fiu angajat ci sa fie doar o colaborare intre mine ca arh stagiar si un arh cu semnatura care sa ma indrume si sa semneze alaturi de mine pe proiectele respective.
Art. 9.
(1) Arhitectul, absolvent potrivit prevederilor art. 4 alin.(2), isi poate desfasura activitatea profesionala ca stagiar pe o perioada de 2 ani, in baza unui contract individual de munca sau a unei conventii civile de prestari de servicii, sub indrumarea unui arhitect cu drept de semnatura,pt ca de multe ori situatia e neclara si ca tanar stagiar nu ai suficiente informatii si nu iti cunosti statul chiar dupa ce ai terminat o facultate.Daca ati putea sa-mi datii ceva explicatii ar fi super.Multu..
Art. 10.
(1) Arhitectii stagiari pot semna in perioada stagiaturii studii, planuri si proiecte proprii, intocmite pentru concursuri, expozitii sau alte manifestari specializate, in masura in care rezultatul acestora nu presupune eliberarea unei autorizatii de construire.
(2) Arhitectii stagiari pot intocmi planuri de urbanism si proiecte de arhitectura care, conform legii, sunt de competenta conductorilor arhitecti si au dreptul sa isi sustina lucrarile pentru obtinerea autorizatiei de construire, daca semnatura proprie este dublata de a unui arhitect cu drept de semnatura.