avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate cristicros

Activitate cristicros

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Deocamdata as vrea un Tratat la Partea Generala.Am citit in anii din urma ca se studia tratatul lui Beleiu.Credeti ca are explicatii in plus fata de Boroi?
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Va rog sa-mi recomandati un tratat de Drept Civil (chiar si pe vechiul cod). Am citi cartea lui Boroi, din care am inteles multe lucruri, mai ales acolo unde dadea si exemple , dar unele articole sunt doar redate din cod si as vrea sa inteleg ratiunea (ca sa zic asa) care a stat la baza articolului.Voi poate reusiti sa intelegeti singuri, dar eu pot sa zic ca citesc pt prima data dupa 10 ani codul civil si nu am notiunile necesare, de aceea am nevoie de mai multe explicatii, ca sa pot sa retin mai bine.As vrea un Streteanu pt COD CIVIL.
Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
A obtinut cineva parola si userul de la Facultatea de Drept din Iasi pt inscrierea la pretestarea rationamentului logic?
Va rog, daca o aveti , sa mi-o dati si mie.Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Multumesc tuturor, sfaturile voastre sunt binevenite.Mi-am comandat NCC adnotat a lui Terzea, sper sa fie bun.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Q88 a scris:

In facultate am frunzarit tot civilul de la cap la coada si de la coada la cap de cel putin 5 ori. Niciodata nu am inteles nimic si mi s-a parut cea mai urata, grea, stufoasa si insuportabila materiei.
Profesorul din anul I de facultate ne-a spus ca trebuie sa visam, la propriu raportul juridic civil si actul juridic civil si apoi toate institutiile se vor lega.
Abia in anul IV de facultate i-am dat ascultare si am stat o luna pe aceste 2 capitole. Am tocit in adevaratul sens al cuvantului.
Dupa ce am terminat cu tocitul si am inceput sa invat urmatoarele institutii totul se lega in mintea mea. Nu mi se mai parea greu si intelegeam, ceea ce e cel mai important.
Este doar o parere. Nu trebuie sa tocesti cum am facut eu, dar trebuie sa inveti foarte bine aceste 2 capitole pentru a intelege mai de parte.


Multumesc, am sa-ti urmez sfatul. Eu incerc sa invat logic dar la civil, cel putin la inceput, cred ca tb sa tocesc.
Exista vreun tratat pe care ar fi bine sa-l citesc ca sa invat notiunile?
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Vreau sa ma apuc sa invat NCC. Avand in vedere ca nici vechiul cod nu il stiu, va rog sa ma sfatuiti in ce ordine ar tb sa invat capitolele din Boroi. Eu am inceput cu actul juridic, dar mi se pare ca nu inteleg nimic.Va rog un sfat cum sa invat la civil.Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Am si eu o intrebare, dar va rog sa nu radeti de mine.
Puteti sa-mi explicati ce inseamna decaderi, interdictii si incapacitati ce rezulta dintr-o condamnare penala?
Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
adi_09 a scris:

Iras a scris:

Poti spune de ce?

eu merg pe principiul unde legea nu dinstinge nici noi nu putem distinge. Parerea mea ca daca era dubla reducere s-ar fi prevazut in articolul 129 si mi s-ar parea un dublu beneficiu totodata aceasta dubla reducere.


Revin la dubla reducere pt minori in cazul termenelor de prescriptie.
Codul prevede ca Termenele de prescriptie se reduc la jumatate pt minori, si atat,nu da detalii in raport cu ce pedeapsa.
Tot codul spune ca limitele pedepselor se reduc la jumatate (art 109).
Deci ceea ce spune Streteanu este in cod.

De exemplu la Prescriptia executarii pedepsei, la art 126 termenele se calculeaza in raport cu PEDEPSELE CARE URMEAZA A FI EXECUTATE. In cazul minorului, pedeapsa care urmeaza a fi executata este redusa la jumatate, nu va executa intreaga pedeapsa.Deci, aici eu zic ca este clar dubla reducere.
Nu stiu insa la termenul de prescriptie penala daca este sau nu dubla reducere.

In concluzie: va dau dreptate si voua, dar ii dau dreptate si lui Streteanu.

Daca are cineva un cod adnotat poate gaseste o speta pe tema aceasta ca sa ne luminam.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
a_diaconu a scris:

cristicros a scris:

cristicros a scris:

Termenul de prescriptie a raspunderii penale pentru minor:
a.se calculeaza in functie de pedeapsa prevazuta de legea penala , dupa care termenul astfel calculat se reduce la jumatate
b.se calculeaza in functie de pedeapsa prevazuta de legea penala redusa la jumatate, dupa care termenul astfel calculat se reduce la jumatate
c.nu se reduce



Iras:a

Alte pareri?


A


De ce este A si nu B?
Grila este facuta de mine deoarece am o neclaritate in acesta privinta.

Mitrache ( o editie mai veche) spune ca pt MINORI termenele de prescriptie reduse la jumatate fata de cele prevazute pentru majori se determina in functie de pedeapsa prevazuta de lege pt infractiunea comisa.

Streteanu:in cazul MINORILOR opereaza o dubla reducere pt ca termenul de incercare se calculeaza in functie de limitele pedepsei reduse la jumatate, iar apoi termenul astfel calculat se reduce si el la jumatate.

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
cristicros a scris:

Termenul de prescriptie a raspunderii penale pentru minor:
a.se calculeaza in functie de pedeapsa prevazuta de legea penala , dupa care termenul astfel calculat se reduce la jumatate
b.se calculeaza in functie de pedeapsa prevazuta de legea penala redusa la jumatate, dupa care termenul astfel calculat se reduce la jumatate
c.nu se reduce



Iras:a

Alte pareri?