avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate chrism

Activitate chrism

Buna,
Am avut un PFA pe norma radiat in primul trimestru din 2009 dar declarat la fisc ca radiat abia acum in 2010. La momentul radierii aveam achitata norma pe primul trimestru din 2009, cu alte cuvinte nu mai aveam nimic de plata la 31 martie 2009. Cand s-a facut in 2010 recalcularea la ce aveam de plata, am constatat ca mai am de plata o suma foarte mare (1.5 x norma), explicatia fiind ca reprezinta "majorari". Pe desfasuratorul cu ce aveam de plata apar cele 7 trimestre (3 din 2009, 4 din 2010) + penalitatile aferente (probabil acele majorari) si sunt scazute doar cele 7 trimestre (ca urmare a declararii la fisc a radierii) ramanand astfel majorarile pe care trebuie sa le achit.

Intrebarea este: de ce trebuie sa platesc acele "majorari" daca baza pe care s-au calculat acele majorari nu a existat de fapt? Chiar nu mai pot fi eliminate pentru ca se refera la 2009 pentru care s-a emis o declaratie de impunere fiscala?

Multumesc anticipat pentru raspuns, de obicei gaseam in intrebarile altora ce aveam nevoie, de data asta probabil nu am fost destul de inspirat in cautare.
Cris