avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1385 soluții astăzi
Forum Activitate F84

Activitate F84

Răspuns la discuția Dosar penal
Deci,Domnule Ciobanu,eu am inteles ce spuneti dumneavoastra si apreciez ajutorul primit,in concluzie aveti dreptate,eu nu neg ca la momentul respectiv am facut o greseala,dar nu mi se pare corect din punct de vedere legal,totusi masina era inregistrata,nu aveam numere false sau furate de pe alt autoturism,ghinionul a facut ca acest lucru sa se intample,dat fiind ca eu nu am stiut sigur pe ce data expira (data expirarii era 9 iunie,iar eu fiind gasit in trafic pe 19) am avut senzatia ca aceea era ultima zi in care aveam drept legal de circulatie!Totusi ma gandesc ca legile un iubita noastra tara sunt...asa cum sunt si odata ajuns in tribunal voi fi condamnat cu suspendare,sau ma rog,amenda penala,in ambele cazuri pierzandu-mi dreptul de a conduce,aceasta fiind cea mai mare temere a mea!Dumneavoastra ce credeti?Va multumesc inca odata,pentru sprijin!
Răspuns la discuția Dosar penal
Si totusi....daca voi ajunge in instanta,voi fi condamnat sigur (cu suspendare,fara,amenda penala,etc) ?Sau exista posibilitatea in cazul meu sa nu fiu condamnat si sa imi ramana permisul?Va multumessc!!!
Răspuns la discuția Dosar penal
Si chiar nu pot face nimic pentru a evita acest lucru?
Răspuns la discuția Dosar penal
Va multumesc,dar totusi nu imi puteti spune daca mi sa va anula pemisul?Adica,in mod normal ce pot pati,avand in vedere cazul meu...?Va multumesc mult!
Discuție Dosar penal
Buna seara!As vrea si eu niste sfaturi legate de o problema:in data de 19 iunie 2010 am fost oprit de politia rutiera si mi s-a intocmit dosar penal pentru art.85 alin.1 (conducerea unui autovehicul cu numere expirate),si acum dosarul este la procuror care dupa cate am aflat intentioneaza sa il trimita in instanta.Intrebarea mea se leaga de ce mi se poate intampla in acest caz in sensul suspendarii permisului,dat fiind ca anul trecut am mai avut un dosar penal pentru un accident de circulatie,acel dosar fiind solutionat cu N.U.P ,neinceperea urmaririi penale,deci nu am cazier,la momentul respectiv nefiind sanctionat nici macar cu amenda administrativa!Va multumesc anticipat!