avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1324 soluții astăzi
Forum Activitate Mychaela24

Activitate Mychaela24

Vreau sa traduc si sa legalizez 5 diplome de studii cum se procedeaza exact? Am fost la inspectoratul scolar de asemenea la Prefectura pentru Apostila, am fost la un birou de traduceri si mi sa spus ca trebuie sa pun si o alta Apostila pe langa traducerea legalizata si de la biroul de traduceri mi sa spus ca trebuie sa platesc 900 lei, mi se pare o suma destul de marisoara. Daca am diplomele doar cu Apostila Consiliului Judetean si de asemenea doar traduse si legalizate se pot lua in considerare ca nu as mai pune si a doua Apostila. Mentionesz ca le traduc in limba italiana. Va multumesc anticipat.
Este drept ca nu sunt membru si nici presedinte de comitet dar asta nu inseamna ca trebuie sa mi se bage mana in buzunar fara sa fiu instiintata, nu credeti ca in definitiv tot noi locatarii o platim pe dumneaiei si pana in prezent nu cunosc nici o lege care sa spuna ca eu ca locatar trebuie sa o sustin in procesele pe care dumneaiei le are cu alt locatar la tribunal, si daca exista aceasta lege va rog sa imi spuneti.
da dumneiei pentru ca se afla in proces cu un alt locatar de la o alta scara cert e ca pe mine nu ma intrebat nimeni nu am dat nici o semnatura
Buna ziua, numele meu este Mihaela si am o mare nelamurire cu privire la administratora asociatie de locatari. Toate problemele au inceput acum 1 an de zile, mai exact este vorba despre:
- in anul 2009 in luna iunie s-au facut reparatii la subsol, plata reparatie a fost trecuta pe fisa de plata in luna lui saptembrie, in aceeasi luna un vecin de la o scara vecina a introdusa actiune in instanta impotriva administratorei pe motiv ca mereu greseste calcularea intretinerii.
- in luna octombrie administratora a chemat expertiza contabila in asociatie, in aceasta luna pe fisa de intretinere nu sa mai trecuta si plata reaparatiei din luna iunie pe care mentionez ca nu o platisem atunci
- din expertiza contabila a reiesit ca asociatia in luna octombrie 2009 a iesit pe 0, dupa care in luna noiembrie 2009 reparatia a reaparut pe fisa de intretinere dar impreuna cu plata expertizei contabile, mentionez ca nici macar nu am fost intrebata daca sunt de acord cu plata expertizei contabile sau daca sunt de acord sa fie chemata expertiza contabila.
- pana in prezent am platit toata factura de reparatie dar nu am reusit sa platesc expertiza contabila pentru ca am avut grija mai intai de toate sa platesc intretinerea de drept fiind la zi cu aceasta si neavand niciodata restante catre furnizori sau servicii.
din luna lui octombrie 2010 doamna administratora a inceput sa imi bage penalizari procentuale si anume pentru suma de 41.20 ( suma fiind restanta de la expertiza contabila) mi s-a bagat o penalizare procentuala de 0.16% pe motiv ca nu am platitexpertiza, in aceasta luna noiembrie 2010 mi s-a bagat o pennalizare de 0.08% pt suma de 40.30, exista o discordanta intre sume si penalitati si de ce nu stiu.
Mentionez ca nu am nici un venit dar sunt la zi cu plata intretineri catre furnizori, se vede destul de clar ca se face o mare ilegalitate dar nu stiu cum sa procedez ca sa ii pot demonstra ca face acest lucru. Va rog sa ma ajutati, va multumesc anticipat.:(