avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate pavelvioleta

Activitate pavelvioleta

Cu permisiunea dumneavoastra as vrrea daca se poate sa va supun atentiei cazul meu:



Sunt ing. chimist titular la un Gr. Sc. Adm. si absolventa 2009 de ASE ciclul I universitar de licenta, am o vechime la catedra de 24 de ani.
Datorita faptului ca am intrat in restrangere de activitate pentru anul 2010-2011 am solicitat transferul in conformitate cu Statului Personalui Didactic si Metodologiei privind miscarea personalului didactic din invatamantul preuniversitar 2010-2011, de la o specializare la alta in cadrul aceleeasi unitati de invatamant unde sunt titulara.
Fisa de evaluare ce reprezinta cerinta obligatorie la dosarul de transfer a fost emisa de ISJ catre unitatea de invatamant pt a se face evaluarea.
In fapt Fisa de Evaluare nu a fost fisa standard prevazuta de MEC conform ANEXA NR. 2 la Metodologie - CRITERII ªI PUNCTAJE PENTRU EVALUAREA PERSONALULUI DIDACTIC -.
Astefel fisa de Evaluare conform Metodologiei prevedea punctajul de 9p pentru absolventii de ciclul I universitar de licenta (cazul meu), iar Fisa de Evaluare emisa de ISJ pt mine a avut exclusa aceasta prevedere facand referire doar la absolventii de studii univ. de scurta durata 8p si lunga durata 10p.
Incadrarea mea a fost facuta de conducerea scolii la studii univ de lunga durata, diploma de licenta - 10p,
iar ISJ a recalculat si a incadrat diploma ciclul I universitar de licenta la invatamant superior de scurta durata 8p. cu toate ca la dosar am depus diploma pe care scrie clar "ciclul I universitar de licenta".
In fapt aceasta incadrare arbitrara facuta de ISJ s-a produs din culpa ISJ care in loc sa faca evalurea pe baza Fisei de Evaluare conforma cu Metodologia a modificat-o si a eliminat punctajul absolventilor de ciclul I universitar de licenta din fisa de evaluare.
Nu am constestat punctajul chiar daca a fost intocmit pe baza unei fise de evaluare neconforma cu Metodologia. (nu am contestat deoarece nu m-am asteptat la un fals in acee oficliale din partea ISJ)
Mentionez ca nu a existat un alt contracandidat.
Ulterior depunctarii am participar la sedinta publica pentru mobilitatea personalului didactic unde s-a respins cererea mea de transfer motivul invocat find ca studiile absolvite ciclul I universitar de licenta sunt studii superioare de scurta durata si ca absolventii de stuydii superioare de scurta durata nu por preda la liceu - catedra solicitata fiind la niveal liceal.
Doresc de asemenea sa arat ca Metodologia privind miscarea personalului didactic din invatamantul preuniversitar aprobata prin ordinul Ministrului Educatiei, Cercetarii si Inovarii Nr. 5885/10.11.2009, precizeaza urmatoarele:
"- Art. 1, (3) lit. a) absolventii cu diploma ciclul I universitar de licenta au dreptul sa predea la invatamantul obligatoriu
- Art. 1, (3) lit. g) absolventii cu diploma ciclul I universitar de licenta au dreptul sa predea la catedre instruire practica la toate nivelurile,
- Art 14 (1) in conformitate cu Legea Invatamantului Nr. 84/1995 cu modificarile si completarile ulterioare,

TITLUL II
Sistemul national de învătământ
CAP. 1
- Dispozitii comune
Art. 15, (5), (8) prevede:
„Invatamantul primar si secundar inferior constituie invatamantul obligatoriu”
1. învătământ secundar inferior, organizat în două cicluri care se succed:
gimnaziu, clasele V - VIII, si ciclul inferior al liceului sau scoala de arte si
meserii, clasele IX - X;"

Raspuns primit deasemeni si din partea MED in urma unui memoriu adresat acestuia.
Astfel am Contestat decizia ISJ in termenul prevazut de lege si ulterior am atacat in contencios adiministrativ - anulare act administrativ - asa cum prevede Metodologia si Legea 554 a contenciosului administrativ.
In acest proces ma reprezint singura.


Doresc sa apelez la bunavointa dvs. si sa va adresez urmatoarele intrebari:
1. Prin contestarea prin anulare act administrativ -Contencios administrativ - a deciziei comisiei de mobilitate datra in urma sedintei publice se va judeca si depunctarea efectuata pe baza Fisei de Evaluare falsa neconforma cu Metodologia si standardul Ministerului Educatiei ???
deoarece fisa de avaluare falsa emisa de ISJ a dus unlterior la depunctare si luarea in considerare a depunctarii in formularea deciziei finale.
2. Comisia de mobilitate din sedinta publica a fost incompleta, aceastata s-a desfasurat in absenta unui consilier juridic acesta avand calitate de membru al comisiei asa cum prevede Metodologia, in aceste conditii decizia data de comisia de mobilitate este legala ???
3. Ulterior sedintei publice la care am participart si ulterior atacarii in instanta a deciziei de restrangere nesolutionata, ISJ a scos la concurs la unitatea unde sunt titulara, 3 catedre in specilizarea unde ma regasesc in Centralizatorul privind disciplinele, domeniile si specializarile pentru incadrarea personalului didactic in anul 2010, acestea urmand a fi ocupate una prin examen de titularizare si doua prin examen de suplinire de catre persoane fara vechime in invatamant, modul pedagogic si definitivat sau grade didactice. In situatia prezentata ISJ putea sa
scoata l-a concurs catedra vacanta data de catre scoala pentru restrangerea de activitate daca aceasta era in litigiu pana la pronuntarea instantei ???

Va multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri si orice sfaturi le consider binevenite.

Pavel Violeta