avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Activitate Machiaveli

Activitate Machiaveli

Buna ziua,

Din fericire am reusit intr'un tarziu sa obtin toate actele necesare, insa in momentul de fata toata procedura a stagnat. Nu am nici un raspuns sigur sau elocvent in ceea ce priveste pozitia instantei in aceasta situatie.

Momentan sunt in asteptare...daca se va mai intampla ceva ... vorbim ulterior.
Buna ziua,

Vreau sa infiintez un SRL pe profil instalatii. Totodata, as vrea sa beneficiez de scutirile de taxe prevazute de lege. Nu am nevoie si nici nu vreau sa accesez banii oferiti de stat, fiind in principiu o firma bazata mai mult pe servicii, decat pe comert, deci nu va fi o investitie initiala mare.

Va rog sa ma jutati, daca se poate, cu detaliile necesare si pasii ce trebuie parcursi pentru a infiinta firma si a solicita scutirea prevazuta.

Va multumesc.
Buna ziua !
Am achizitionat in luna august din Germania un autovehicul pt care am platit in luna octombrie suma de aprox 5300 lei contravaloare taxa de prima inmatriculare.

As dori, evidend, recuperarea acestei sume.

Din pacate, la momentul respectiv nu stiam de posibilitatea recuperarii taxei, deci nu am facut nici o copie a chitantei. Suma a fost achitata la casieria Administratiei Fiscale Bacaum de unde a fost emisa si chitanta.

Va deranjez cu cateva intrebari :

Cum pot intra in posesia unei copii a chitantei in cel mai scurt timp ?
Cum actioneaza Instanta Bacau in cazul urmaririi in Judecata pentru recuperare?
Cam cat dureaza aproximativ si ce sanse de castig sunt ?
S'a schimbat ceva din punct de vedere legislativ in 2011 privind aceasta situatie ?

Va multumesc anticipat !

Cu stima,
Bogdan