avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate miovea

Activitate miovea

Suntem o firma privata de cercetare-dezvoltare (IMM) care a castigat, impreuna cu mai multi parteneri europeni, un grant de cercetare finantat de Comunitatea Europeana. Grantul este din programul FP7 ale CE si are ca scop dezvoltarea IMM-urilor. In acest sens, in cadrul grantului, CE plateste institutiile de cercetare care sunt partener in grant sa efectueze lucrari in folosul IMM-urilor, iar plata acestor activitati se face astfel:
- suma pentru Institutii se plateste de catre CE catre coordonatorul de proiect;
- coordonatorul de proiect plateste IMM-ul cu suma aferente activitatilor de cercetare ce vor fi facute de Institutiile din grant pentru IMM
- IMM plateste Institutiile pentru realizarea lucrarilor dupa facturarea acestora.

Problema este urmatoarea: In momentul in care Institutiile externe imi factureaza pentru activitatile prestate (circa 400.000 Euro in cazul meu) eu sunt obligat sa platesc TVA aferent acestei " achizitii de bunuri intracomunitare". Asta inseamna ca 24% din totalul facturilor, reprezentand TVA-ul platit, va ramane blocat pana cand rambursarea de TVA (fiind practic o deducere totala de TVA) se va face de Min. Finantelor, ce poate insemna intarzieri de multe luni sau chiar un an si pentru care nu am resurse financiare de a acoperi acest cost.

As aprecia nespus un raspuns rapid.

Multumim

.................................................................
Mihai IOVEA, Ph.D.
General Manager
ACCENT PRO 2000 s.r.l. (AP2K)
Nerva Traian 1, K6, Ap. 26
Bucharest, S3, ROMANIA 031041
Phone/Fax: (4021)3204759
Mobile: (40)745182660
www.accent.ro ; office@accent.ro
.................................................................
Intrebare: dat fiind ca este vorba de activitate de Cercetare-dezvoltare si este vorba de un formalism al CE de alocare a unor bani de dezvoltare pentru IMM-uri, cum se poate incadra activitatea astfel inact sa fie scutita de plata TVA aferent facturilor Institutiilor.