avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate BalacGeorge

Activitate BalacGeorge

Răspuns la discuția Problema alipire terenuri!
scrie ceva de genul " teren in suprafata de 818 mp" dintre care se specifica suprafata constructie si teren ramas. in principiu mi-am format o parere iar alipirea costa intre 15-20 de milioane din sursele mele! o sa consult de luni un notar public si o sa merg cu sentinta si precontractul si apoi sa vedem ce urmeaza. oricum eu ma gandesc ca este mai simplu sa faca alipirea dupa vanzare pentru ca nu vor mai fi probleme, va figura drept proprietar pe cele 3 terenuri. Multumesc mult
Răspuns la discuția Problema alipire terenuri!
Problema este ceva mai complicata de atat. in prealabil s-a facut un precontract care ulterior a fost prelungit, und enu se specifica de alipire nimic ci doar de cadastru, acum promitentul cumparator se "fofileaza" si a ridicat problema alipirii cum ca in contract este stipulata suprafata totala de teren si nu 3 parti. ridicand aceasta problema dupa discutii a ramas ca isi ia angajamentul ea sa faca demersurile legale in aceasta problema. azi am intrebat pe cel care mi-a facut cadastrele si mi-a spus ca alipirea se poate faca doar daca este un singur proprietar sau toti 3 pe toate terenurile sau daca la notariat isi vand unul altuia cotele [nu am inteles prea bine varianta asta]. intentia mea este sa vad daca se poate face aceasta alipire sau nu. sa nu fiu dus de nas inca 60 de zile si sa stiu ce am de facut.
Răspuns la discuția Problema alipire terenuri!
Rostul este ca persoana care doreste sa cumpere are aceasta pretentie. Va multumesc mult pentru informatii si desigur mai astept si altele daca mai sunt! Multumesc mult
Bunica mea cu 2 frati ai ei adica 3 in total au un teren mostenit, pentru care s-a facut succesiune si exista o hotarare judecatoreasca def si irevocabila. aceste teren a fost impartit in 3 , fiecare o bucata in mod egal plus o casa. pentru a face alipirea acestor 3 terenuri am inteles ca este nevoie ca pe terenuri sa fie acelas proprietar [sau toti trei pe toate 3] sau sa se mearga la notariat si sa-si vanda unul altuia cotele! Intrebarea este ... se poate sa se faca alipirea in situatia data sau trebuie sa facem alte demersuri? Multumesc anticipat