avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate mercury75

Activitate mercury75

Discuție RATA MAMEI
Buna ziua,,,
-problema mea este urmatoarea:sunt divortat si m-am impacat cu fosta sotie dar suntem pe nume diferite,,,,am contractat un credit entru un apartament-ea,pe numele ei 10000 euro,eu-6000-franci elvetiani-credit scos de mama mea(pe numele mamai mele)plus investitii din banii propri in apartament.Am luat apartamentul,dar la banca nu am putut sa fiu trecut si eu pe contract-numai ea(politica bancii).La notar in primul contract am fost trecut si eu,dar dupa 2 zile a fost refacut contractul la notar unde a fost trecuta numai ea,eu nu.(in cele 2 zile cu primul contract am fost la ,utilitati unde toate sunt pe numele meu.Ea are rata ei la banca ,iar eu pe a mamei mele care ne-a dat banii.Acum nu ne mai intelegem(zice ca vine cu politia sa ma evacueze,etc),si vrem sa reglam cumva aceasta incurcatura a ratelor---a mamei mele----mai pot face ceva ,daca plec din apartament---o pot face cumva sa plateasca si rata mamei,sau raman eu cu acea rata si cu nimic.Mai precizez ca intre ea si mama este un contract ACT DE IMPRUMUT SUME DE BANI la notar prin care mama a dat fostei soti acesti bani imprumut pt achizitionarea apartamentului,,,si sotia este obligata sa achite ratele acestui credit----dar pana acum doar mama ni le-a achitat(acum eu daca plec din casa deci ii las fostei soti totul,,, dar ce ma fac cu rata ,,,,daca nu o plateste---vin cei de la banca la mama,,,deci????
Ce as avea de facut ,daca mai se poate face ceva in acest moment sau voi,vom plati 8 ani rate pentru nimic.
Va multumesc anticipat