avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1233 soluții astăzi
Forum Activitate IrinaDum

Activitate IrinaDum

Răspuns la discuția Succesiune - unchi si 2 nepoate
Multumesc pentru raspuns.

Unchiul doreste impartirea pe cale amiabila, fara ca noi sa cunoastem valoarea actuala a proprietatilor.Mentionam ca nici nu suntem in tara momentan.
Stiti cumva cine face evaluare la case? Notarul cere o astfel de evaluare pentru deschiderea procesului de succesiune?
Buna ziua,
suntem 2 surori si un unchi care trebuie sa impartim mostenirea bunicului decedat acum 3 luni de zile. Tatal nostru a decedat acum 30 de ani (nu s-a deschis niciodata mostenire dupa el, eu si sora mea fiind de 3 ani si respectiv 10 luni.Mama mea nu era casatorita legal cu tatal meu la moartea lui.)Bunica mea a decedat acum 16 ani si noi doua si unchiul am cedat totul la succesiune in favoarea bunicului .Deci bunicul a ramas singurul mostenitor dupa bunica noastra.

In masa succesorala a bunicului meu sunt 2 case una terminata in care a locuit el la parter si la etaj locuieste unchiul meu cu sotia.Si a doua casa (in aceeasi curte, lipita de prima casa) care este terminata doar in exterior, in interior finisajele (ca incalzire, apa, usi, podele, etc ) nu au fost facute niciodata.Aceasta a doua casa urmand sa fie a tatalui nostru, care a murit spre finalul constructie, intr-un accident .De aceea casa nu a fost niciodata terminata efectiv si folosita ca locuinta.
Acum la deschiderea succesiunii, unchiul nostru are pretentia sa ia casa in care locuieste el si unde locuia bunicul decedat, si noi doua impreuna sa luam casa care nu e terminata.
Mentionez ca cele doua casa sunt diferite ca dimensiuni, casa in care locuieste unchiul fiind cu 5 camere, baie si bucatarie, iar a doua casa nelocuita are 3 camere baie si bucatarie, si implicit mai putin teren de curte.
Nici cadastrul proprietatilor nu este facut, iar el doreste sa incheiam o intelegere amiabila la notar.
Cum se poate imparti corect in acest caz cele 2 case intre noi 3?
Unchiul meu are ceva drepturi pe casa in care locuieste?
Sper ca am dat destule detalii la acest caz incurcat.
Va multumesc pentru ajutor!