avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate S.M.C.

Activitate S.M.C.

Buna ziua! Locuiesc in Militari Residence, jud Ilfov, foarte aproape de Metro Militari si dimineata, eu si sotul meu plecam la serviciu si unde mai avem treaba cu masina pe care o parcam la Pacii, vis-a-vis de gura de metrou, unde gasim loc, ori la bulevard ori pe straduta de langa blocul A2, nr.101. Asa procedeaza majoritatea locatarilor, printre care si cumnata mea care si-a lasat masina pe acea straduta, la Pacii, si a venit un domn la ea sa-i spuna s-o ia de acolo, ca o gaseste zgariata. S-au certat putin, a lasat-o acolo pentru ca nu avea unde s-o puna si intarzia la serviciu si cand s-a intors, a gasit-o zgariata. A avut Casco si a dus-o in service (40 mil reparatia). Mentionez ca locurile de acolo nu sunt platite si ca am mai vazut un Logan zgariat in acelasi fel, mai demult acolo. La doua, trei zile, am fost sa parchez masina acolo undeva in jurul orei 16.00 si am parcat-o pe straduta, langa bordura, FARA sa incomodez pe nimeni. A venit un domn la mine si m-a intrebat unde stau si sa iau masina de acolo. La randul meu l-am intrebat cine e si de ce imi spune acest lucru. Mi-a zis ca e administrator si sa iau masina ca mi-o zgaraie si ca vecinii pot confirma acest lucru (chiar era atunci cu el un domn mai in varsta, care mi-a zis ca pot parca mai incolo in locul lui, ca are locul platit si nu e nicio problema). De aici pana la amenintari cu bataia a mai fost un pas. Spunea ca imi da pumni in cap, ca ma bate, ca imi zgaraie masina. A si dat, dar m-am ferit. Erau destui martori pe acolo..muncitori si inca un vecin in varsta care ii lua apararea. Am sunat la 112, am vorbit de vreo 3 ori, iar in timp ce vorbam cu politia, el tot ameninta. Am incercat sa ii fac poza cu mobilul sa am dovada, dar a inceput sa ma alerge (va dati seama ce circ). Cei de la sectie mi-au spus sa vin la sectie sa depun plangere pentru ca NU este urgenta. Am fost la sectia 21 din Militari, din spatele pietei Gorjului, am depus o plangere si domnul politisist mi-a spus ca exista doua cai, ori penal, ori sa-i atraga atentia, sa-l cheme la sectie, in functie de ce decide comandantul. A doua oara, m-a chemat la sectie dl E., care m-a sfatuit sa retrag plangerea pentru ca "animalul", asa cum a spus el, nu se va potoli si o sa pierd timpul prin tribunale. Gandidu-ma la acest lucru si nestiind costurile si implicatiile pentru un astfel de proces, am retras-o si am ajuns la politistul de proximitate, asa cum m-a sfatuit dl E. (de la juridic), pentru ca agresorul era administrator si era posibil sa se stranga mai multe plangeri...Agentul de proximitate, domnul T.I. m-a luat intr-un mod foarte neprofesional si lipsit de obiectivitate. Nici nu am ajusn bine si mi-a zis ca eu alimentez scandalul, si ca trebuie s-o parchez in alta parte. I-am explicat domnului T. ca toti cei din ansamblu procedam astfel pentru ca nu avem unde sa parcam dupa ora 8 dimineata si ca daca gasesc in alt loc, o voi parca cu siguranta. Mi-a sugerat s-o parchez in parcarea de la Pacii, dar i-am spus ca nu imi permit acest lucru, cu un apartament nou cumparat si ca am 10 ron in buzunar. A inceput sa spuna ca si el locuieste in zona blocului acela(desi nu este adevarat) si nici lui nu i-ar conveni: "sa parcheze toti taranii din Ilfov acolo":O. Mi-a mai spus ca la sectie vin numai oameni de peste 50 de ani, ca sa ma intimdeze probabil..Pana la urma l-am intrebat ce dezavantaj are daca eu continui sa depun declaratia, si mi-a spus ca este prea multa birocratie, ca are prea multe hartii si ca trebuie sa-l cheme pe agresor:O. M-am tinut tare si tot am depus declaratie pentru ca m-a erervat foarte tare domnul agent cu o inteligenta sclipitoare. Asa ca va intreb...pot depunde o plangere contr agentului..? Si mai ales...are rost? Iar cu cel care inca nu mi-a zgariat masina, dar poate o va face, avand in vedere ca nu am Casco si nici dovezi..ce pot face?:(