avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1267 soluții astăzi
Forum Activitate anielle

Activitate anielle

Am facut o plangere cu o intamplare recenta..care pe scurt poate fi prezentata asa:
" In dimineata zilei de luni pe data de 22.11.2010 orele 08:30 , ma aflam in zona cartierului S. ,mai précis in incinta service-ului auto X unde am lasat masina proprietate personala la reparat ,iar in momentul iesirii din service ,fiind cu portofelul in mana ,m-am indreptat spre masina cumnatului meu (taxi) care ma astepta si in care se afla si baiatul meu . Din cauza neatentiei si a faptului ca am fost nevoit sa-mi mut baiatul pe bancheta din spate a masinii, am pus portofelul pe cupola masinii (fapt verificat si pe camerele de luat vederi a service-ului), ulterior uitandu-l acolo pe o distanta de parcurs cu masina in jur de cateva sute de metri . Degeaba am oprit masina in mai putin de 2 minute si intorcandu-ma din drum am constatat faptul ca portofelul nu mai era de gasit in presupusul loc al caderii lui (presupun ca indivizii de mai jos au trecut pe acolo cu motoscuterul dinspre zona Y unde au declarat ulterior ca locuiesc). Am mai revenit la locul cu pricina in aproximativ jumatate de ora , moment care am inceput sa caut metru cu metru (toate gurile de canal, cosuri de gunoi, peste gardurile invecinate, intreband persoanele din zona,inclusiv in magazinele din apropiere) in zona pierderii actelor.
Dupa un timp am gasit pe marginea drumului,la o distanta de 50-100 m de service in fata spalatoriei de langa acesta,numai o legitimatie f.murdara (deoarece era un timp ploios) pe numele meu de intrare la Selgros .
Mentionez faptul ca portofelul pierdut era din piele neagra marca “Gioss” ,iar in acesta se aflau urmatoarele acte:
C.I. ,permis de conducere,asigurarea masinii ,card BRD,contract imprumut, toate pe numele meu,card BCR ,legitimatie METRO pe numele sotiei ,aproximativ 35 ron ,doua carti de vizita ,o poza a sotiei si o iconita din hartie.
In zilele urmatoare am luat legatura zilnic, telefonic cu Sectia X Politie ,intreband daca au aparut niste acte pierdute pe numele meu .Am fost si la Serviciul de Evidenta a Populatiei ,cei de acolo sfatuindu-ma sa mai astept cateva zile ,poate vor aparea actele .
In tot acest timp m-am informat in legatura cu ce demersuri trebuie facute pentru a-mi reface din nou toate aceste acte pierdute .
In dupa-amiaza zilei de duminica 28.11.2010 orele 15:00 ,aflandu-ma acasa,sotia m-a anuntat ca sunt cautat de doi indivizi dubiosi,cu niste casti in mana de la un mototscuter ce vroiau sa vorbeasca personal cu mine .Sotia i-a intrebat de la geamul bucatariei daca in legatura cu actele(buletinul) iar acestia au spus ca NU .Am coborat in casa scarii la parter ,pentru ca acestia nu au dorit sa urce pana la etajul unde locuiesc,am fost pus in fata faptului implinit de a da suma minima de 50 ron pe toate actele care acestia au afirmat ca le detin si ca le-au gasit in ploaie fiind ude si ca ei le-au pus intr-o punga ,fapt neconfirmat ulterior in momentul intrarii in posesia lor acestea erau vizibil intacte si uscate ca luate si selectate direct din portofel (buletinul prezinta pe spate 2 vize de flotant autocolante din hartie care sunt scrise cu pixul si sunt intacte + asigurarea si celelalte acte din hartie care daca erau intrate in contact cu apa puteau fi intr-o stare vizibila de degradare) intre timp a coborat si sotia la parter si oferindu-le suma de 30 ron si totodata intreband daca au toate actele ,inclusiv permisul si buletinul ,acestia au afirmat ca da toate se afla intr-o punga la loc sigur .Unul din ei m-a intrebat ironic si daca mai aveam si bani in portofel?!! (dand dovada inca o data ca au fost si posibil mai sunt in posesia portofelului care valora la randul lui suma de 50 ron)
Nefiind de acord cu suma oferita de mine (30 ron) le-am explicat faptul ca toate actele m-ar fi costat suma de 76 ron (permis+ buletin) si ca suma de 50 de ron mi se pare prea mult .Acestia au justificat faptul ca vin din zona Z si ca au dat numai 50 ron pe benzina care au alimentat motopedul care il detineau ,gest nejustificat prin simplul fapt ca un motoped consuma 2sau 3 litri /100 km .Le-am replicat faptul ca puteau da dovada de bunavointa de a lasa aceste acte,in momentul gasirii, la cea mai apropiata sectie de politie sau in zona in care se aflau pentru a nu mai avea asemenea pretentii in costuri banesti(benzina) nu dupa o saptamana, probabil de asteptare a unor anunturi de recompense in ziar. Acestia au plecat foarte nemutumiti si irascibili ca nu am cazut in plasa santajului si a escrocheriei lor (presupun ca au avut un plan pus la punct de a face mai multi bani pe urma actelor mele ,lucru confirmat mai tarziu prin gestul lor) Le-am spus ca din aceasta cauza nu am dat la ziar pierdute aceste acte cu sau fara recompensa ca sa evit santaje si neplaceri de genul acesta .
Dupa cum spuneam, acestia au iesit din casa scarii foarte suparati si irascibili ca li s-au dat peste cap toate planurile santajului .Am iesit dupa acestia cateva zeci de metri pana la strada ca sa pot lua un numar de inmatriculare al motoscuterului cu care au venit , acestia au intors motoscuterul l-a marginea trotuarului foarte suparati ,facandu-mi inca odata o ultima oferta de 30 ron pe care eu nu am mai fost dispus sa o onorez .In conditiile date, acestia m-au aigurat ca nu am sa mai vad niciodata actele . Eu le-am spus calm si ferm sa se prezinte si sa declare actele in maxim o ora la sectia X Politie altfel voi depune o plangere impotriva lor ,ulterior acestia au disparut foarte grabiti intr-o directie necunoscuta . La orele aproximative 15:30 am ajuns la sectia X Politie cu gandul de a intreba de actele mele ,surprinzandu-ma faptul ca acestia ,nu cu mult timp inainte ajunsesera la sectie unde au declarat actele printr-un process verbal de predare –primire ,mai putin permisul despre care ma asigurase ca se afla in punga lor pusa la loc sigur .Am primit actele de la lucratorul sectiei, mai putin permisul , portofelul si banii care se aflau in acesta si care presupun ca le-au selectat ,oprindu-le probabil pentru a-mi face rau in urma refuzului meu de a plati oricat pentru ele .Cu siguranta acestia detineau si portofelul meu,deoarece actele erau intacte si alese ,si se pot( probabil) lua amprente de pe acestea si confirma acest fapt
Am aflat din procesul verbal intocmit in graba de unul din ei la predarea actelor mele in Sectia X identitatea individului ,domiciliul in zona Y,care se regasesc in procesul verbal.
Rog a ma ajuta in recuperarea permisului ,a portofelului si sumei declarate si a se face cercetarile de rigoare in acest caz, nu am alte pretentii si la nevoie in cazul elucidarii acestui caz imi pot retrage aceasta plangere . "

Am procedat bine?sau...#-o ce trebuia sa fac ?!