avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 995 soluții astăzi
Forum Activitate v_p

Activitate v_p

doi prieteni au incercat acum cateva zile sa fure de la mine din curte cateva unelte de gradinarit.
o nimica toata. i-a vazut o vecina si mi-a spus. am venit la fata locului, le-am zis sa puna la loc ce au luat si sa plece sa nu ii mai vad niciodata. mama imi spune ca trebuia sa ma duc la politie sa ii invat minte.
intrebarea mea este daca nu este prea tarziu sa mai fac o plangere la politie, iar daca pot care ar putea fi urmarile in ceea ce ii priveste.
nu as vrea nici eu sa fiu plimbata prin tribunale si nu doresc sa le fac nici lor cine stie ce rau. doar sa ii invat putin minte.
nu sunt totusi oameni rai si au familie.
in cazul in care fac aceasta plangere vor plati amenda sau pot primi pedeapsa cu inchisoare pt furt?
sa ma scuzati pentru nepriceperea mea.
multumesc.
Răspuns la discuția suspendare permis conducere
instanta a anulat procesul verbal constatator al politiei prin care astia mi-au luat permisul.
ideea este ca pe toata perioada procesului eu ma duceam lunar la ploiesti cu o hartie de la judecatorie cum ca am procesul pe rol si politia din ploiesti imi prelungea cu 30 de zile acea dovada inlocuitoare a permisului. acum ar trebui sa ma duc din nou si ma gandeam sa nu o mai fac insa mi-e teama ca se poate intampla ceva. politia probabil ca a primit acum cateva zile hotararea instantei si are drept de recurs 15 zile. astept sa vad ce fac ei si apoi daca nu se face recurs hotararea devine si irevocabila.
mi s-a suspendat pemisul in urma unui accident. am actionat politia in instanta , am castigat procesul iar acum am in buzunar hotararea instantei care insa este definitiva dar nu si irevocabila pt ca mai dureaza 15 zile in care politia mai poate face recurs.
intrebarile mele sunt urmatoarele
1)ce se intampla daca nu imi mai vizez dovada de circulatie? pot avea probleme cu politia in cazul ca ma opreste? eu sunt in bucuresti si accidentul s-a petrecut in sinaia, iar ca sa vizez acea dovada trebuie sa ma deplasez mereu in ploiesti si ma gandeam sa circul fara prelungire atata vreme cat instanta mi-a dat castig de cauza, insa mi-e teama ca pot avea neplaceri.
2)cum se procedeaza pt restituirea permisului dupa ce s-au scurs cele 15 zile de recurs? dureaza mult? ce trebuie sa fac?
multumesc anticipat