avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate silviu985

Activitate silviu985

Răspuns la discuția Admitere INM 2011
Va urez Sarbatori Fericite tuturor. Sa aveti parte de sanatate, putere de munca si impliniri. Craciun Fericit!
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
Buna Laura. Stiam din septembrie, de cand s-a dat hotararea Plenului CSM ca va fi concurs si in ianuarie dar am considerat ca nu am timp sa acopar materia, si decat sa ma duc la plimbare(cum spunea profa mea de romana din generala) am preferat sa le tocesc mai bine pana in august. Asa ca...Sper sa fiu indeajuns de pregatit in luna august. Pana atunci mai este dar este si multa materie de acoperit. Intrebarea capitala este daca se mentine tot sistemul de grile ptr proba teoretica. E cel mai important. Probabil ca da, ptr ca nu ai cum sa corectezi 3000 de lucrari(daca s-ar da traditional), zic si eu. Vom fi pusi in fata faptului implinit. Bafta multa la invatat.
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
Multumim ptr link Laura. Vor fi modificari substantiale in august 2011. Asa cred, date fiind experientele neplacute care au avut loc in ultimii ani( si pe care le-am simtit pe propria piele). Pe mine acest comunicat ma baga putin in ceata. Cert este ca proba de evaluare a cunostintelor teoretice va avea o pondere decisiva, si asta este firesc. E bine ca s-a hotarat schimbarea dar acum ramane de vazut cum va fi ea. Experienta se va face pe noi, cei care dam in august. Acum la unii va fi cu noroc la altii... Pana atunci va urez succes tuturor.
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
Cat despre corectitudine... Eu cred ca examenul( la nivel national fiind) e pe bune. Am o colega de facultate, din Botosani, care invata tot asa , f bine in facultate, a dat de 3 ori si a intrat in vara aceasta( a 15-a din 3000). Era o fata foarte modesta, avea o haina veche, ponosita, rosie(parca si acum o vad), cu care a venit 4 ierni la facultate, dar f implicata in ceea ce insemna invatatul. In facultate daca lua 9 in loc de 10 la un examen o lua tremuratul in banca, asa era de implicata. Pana la urma a reusit. A muncit pana le-a asimilat de tot. E clar ca a intrat pe bune. Cine e profesionist este. Bravo ei. Eu cred ca v-am dat un exemplu relevant.
Si in al doilea rand este nevoie in sistem de profesionisti, nu de baieti de bani gata(sau fete).
Fiti competenti si veti reusi.
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
Iti multumesc mult ptr urari Laura. Stii, sa ne sustinem moral intre noi e foarte important. Imi place faza cu albitu parului. Cand mai vad unii prosti pe la tv, sau asa in general in posturi importante, ma enervez si zic:" mi-a albit parul in cap invatand". Asa ca ... e valabila treaba. Spor la invatat si multa bafta si tie.
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
In primul rand vreau sa urez "La multi ani" tuturor celor care isi serbeaza ziua anomastica azi. In al doilea rand tr sa multumim Laurei ptr sfaturile pe care le da. Eu am incercat de 2 ori.Acum am 25 de ani. Abia acum mi-am dat seama ca nu am intrat pentru ca nu am stiut cum sa invat. Stabiliti intai metoda de invatat si dupa aceea munciti, ca sa nu fie in zadar. Cat despre profesia de magistrat...Nu trebuie sa va descurajati. Daca aveti curiozitatea sa intrati si sa cititi C.V.-urile celor care sunt judecatori la CCR sau al doamnei Mona Pivniceru(presedinte Asociatia Magistratilor din Romania) veti vedea ca nu au fost magistrati din prima. Dobandirea cunostintelor se face cu timpul. Tr sa ai rabdare si sa muncesti neincetat. Tr sa iti doresti foarte mult. Asta e tot. Intr-o zi veti reusi. Eu am citit undeva ca examenul de admitere in magistratura este EXAMENUL DE MATURITATE. Sa nu va faceti planul ca mine. Eu am zis : la anul intru. Nu e asa. Stiti cand intrati? Cand dobanditi toate cunostintele necesare. Pentru asta este nevoie de munca neincetata( a nu se intelege non-stop), si aici ma refer la munca prelungita in timp(luni de zile) dar mai ales LINISTE. Va urez tuturor celor care intrati pe acest forum sa aveti putere de munca si sa ajungeti intr-o zi, mai devreme sau mai tarziu MAGISTRATI.