avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate CristianSan

Activitate CristianSan

Plus ca acea cerere de executare era catre un executor fara nume.... mai exact "Biroul Executorului Judecatoresc" si atat.
Nu am semnat nicioadata de nimic, ce dovada au ca eu am primit aceste scrisori? Mai ales ca MobiFone sau cum ii zice acum Vodafone nu a trmis nimic 3 ani de zile.
Adica sa inteleg ca executare se poate face si fara o hotarare a instantei?
Salut
Am gasit azi cand am ajuns acasa in cutia de scrisori un plic de la o firma de recuperare creante o somatie de plata insotita de o alta hartie ce se vroia o cerere de executare silita catre Biroul executorului judecatoresc...fara se a se preciza care anume. In somatie eram instiintat ca daca in termen de 5 zile de la primirea respectivei nu achit suma datorata se trece la executarea silita.

Pe scurt.... am incheiat acum vreo 9 ani un contract de telefonie mobila pe care nu l-am respectat. Am tinut abonamentul vreo 6 luni, iar cand am solicitat schimbarea abonamentului intr-unul mai mare la factura mi s-a perceput taxa de schimbare abonament 20 dolari, pe care am refuzat sa-i achit, deoarece plecasem de la un abonament mic la unul mare. Abonamentul a fost suspendat dupa 3 luni de neplata fiind somat sa achit contravaloarea nerespectarii contractului.

Am mai primit cateva somatii, ultima acum doi ani tot de la aceasta firma dar nu am dat curs solicitarilor.

Din cate cunosc datoria este prescrisa, au trecut cei 3 ani, iar faptul ca nu a fost deschis un proces in urma caruia sa se dispuna executarea silita ma face sa cred ca este o incercare disperata a acestei fime de a ma prosti:)

Va rog sa imi spuneti daca am dreptate sau nu.
Multumesc.