avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate NICOLETA TUTUIANU

Activitate NICOLETA TUTUIANU

As dori sa stiu daca pot lua un credit prima casa, in conditiile in care parintii mi au facut un contract de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager.
Eu am inteles ideea lor. Spre norocul meu amenda s-a prescris iar eu nu cred ca trebuie sa platesc impozit pe ceva ce nu aveam in proprietate la acel moment. Ma intereseaza o baza legala unde sa se precizeze clar care este data dobandirii unui imobil. Nu este la fel ca si in cazul persoanelor juridice? Eu inregistrez mijlocul fix in evidenta abia dupa receptia finala.
Cei de la DGFP va intreaba daca contestati decizia de impunere (pentru ca aceasta este actul administrativ fiscal) sau ce altceva contestati. Probabil dv. ati contestat raportul de inspectie fiscala (care nu este act administrativ fiscal) si din start pierdeti contestatia pentru ca nu exista fondul problemei. Dv. trebuie sa specificati ca contestati decizia de impunere si sa motivati pe ce se bazeaza contestatia. Daca nu primiti un raspuns favorabil din partea biroului de contestatii al DGFP, puteti sa va adresati mai apoi judecatoriei in raza careia sunteti arondat.
Am construit o casa a carei autorizatie era valabila pana la 30.08.2008. La acea data nu existau elementele structurale ale unei cladiri, ci doar fundatia, dar nu s-a facut o receptie partiala a lucrarii din necunostinta de cauza. Autorizatia nu a fost prelungita insa lucrarea s-a finalizat cu procesul verbal de receptie la data de 30.06.2010. Cei de la Impozite si taxe ne calculeaza impozitul pe cladire de la data expirarii autorizatiei, respectiv 30.08.2008 si nu de la data receptiei lucrarii. Pentru neprelungirea autorizatiei exista sanctiune, dar nu inteleg cum pot fi impus pe ceva ce nu exista la o anumita data.