avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate monica72

Activitate monica72

Răspuns la discuția judecator si procurori
cred cee ce spuneti dar de ce in felul asta sa ii consideram pe unii vinovatri sau mai vinovati doar ptr ca nu apuca instanta sa citeaasca dosarul .e ca la loto? cine are noroc de o instanta care mai si citeste atunci are dreptul la justitie corecta sau cit de cit .?e grav ceea ce imi confirmati....
Răspuns la discuția judecator si procurori
eu nu v-am acuzat de nimic si cu tot respectul am avocati f iscusiti dar cind instanta povesteste altele in timp ce avocatul vorbeste,cum e?atunci cind esti intrebat daca esti avocat din oficiu cind e delegatie la dosar ,cum e? cind dai verdicte dupa stirile de la tv ,cum e?si sint multe exemple pe care nu le pot da aici ......pun si eu intrebari ptr ca nu pot sa cred desi vad si aud , cum e posibil asta?incerc sa nu fiu subiectaiva dar e f dureros sa vezi oameni care ar trebui sa fie impartiali si cerebrali ca habar nu au ce dosare au in fata si joaca viata unor oameni f usor .o zi buna !
Răspuns la discuția judecator si procurori
multumesc d-le Gabi dar credeti-ma ca nu scriu aici de dragul de a scrie si nici nu sint o persoana conflictuala de felul meu insa daca am afirmat unele lucruri cred ca pot spune ca am facut-o cu discernamint.Ma supara faptul ca toti ii apara ,dar daca practicati meseria de avocat stiti f bine la ce ma refer.Oare e asa de neconceput ca si ei gresesc? Ca sint realmente neinteresati ?Cum se face ca ei sint fara cusur?Un om simplu ptr o greseala raspunde intr-un fel sau altul dar judecatorii nu sint trasi la raspundere de nimeni.Nu verifica nimeni daca au hotarit corect ,daca s-au aplecat cu toata deschiderea asupra unei probleme.Din pacate nu vorbesc vorbe....Va multumesc ptr raspuns
Răspuns la discuția judecator si procurori
unde pot depune o plingere sau un memoriu impotriva completelor de judecata care vin nepregatite la instanta?care nu cunosc dosarul?nu e posibil ceea ce se intimpla .....va rog astept raspuns urgent
Răspuns la discuția liberare sub control judiciar
eplicati-mi si mie o situatie.....pe data de 14 aprilie expira mandatul de arestare.judecatorul de fond l-a ptrelungit ,am avut recurs la curtea de apel si ni s-a admis recursul.dar apoi instanta cseaza in parte incheiere pronuntata la fond de tribunal numai in ceeace priveste solutiile referitoarela starea de arest.trimite spre rejudecare la aceeasi instanta cu privire la articolul 3002 rap la art160b cpp.intrebarea mea este daca nu se face rejudecarea si implicit un nou recurs la curtea de apel pina in 14 aprilie ramine valabila sentinta pronuntata inainte de rejudecare?
Răspuns la discuția liberare sub control judiciar
motivarea nu exista .nu s-a dat pina acum in 4 luni.
Răspuns la discuția liberare sub control judiciar
da aveti dreptate d-le avocat a ramas arestata iar in ceea ce priveste motivarea ptr care se tot admite recursul procurorilor la curtea de apel nu a venit NICIODATA pina acum .Sper ca nu veti spune si de data asta ca nu se poate .se da pronuntarea si ...atit ...e f adevarat ce va spun .tocmai de aceea sint disperata ca nu stiu la cine sa mai fac reclamatie ptr abuzurile care se intimpla. de 1 luna si jumatate nici judecatorul de fond nu mai accepta sa ia cererile de eliberare sub control judiciar....deci sta in penitenciar pina se indura cineva sa se uite si la el .
Răspuns la discuția liberare sub control judiciar
donmule avocat incerc sa fiu mai clara.judecatorul de fond a admis cererea de eliberare sub control judiciar si procurorii au depus recurs.la curtea de apel au avut cistig de cauza doar procurorii.deci pe fond judecatorul spune da si la curtea de apel instyanta spune nu .asa se intimpla de 4 luni.
Răspuns la discuția liberare sub control judiciar
va multumesc
buna ziua.exista vreo forma de a combate formula ''se respinge ca nefondat .''? fratele meu este la a 4 cerere de eliberare sub control judiciar care pe fond se admite de 4 luni iar la curtea de apel se respinge '' ca nefondat''.de ase,menea pe fond nu a mai primit prelungirea madatului de arestare dar procurorii nu au facut recurs ci au cerut rejudecarea masurii arestarii de 2 ori in aceeasi saptamina ptr acelasi lucru.dupa rejudecare i s-a prelungit.cum sint legile?cit se poate prelungi aceasta respingere?cum combati un luvru ''nefondat''?este la fel ca termenul pericicol public sau termenul de arestare pe o perioada rezonabila.va rog sa ma lamuriti daca se pot combate aceste lucruri caci nu mai pot