avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate FlorentinaS.

Activitate FlorentinaS.

Multumesc foarte mult pentru raspunsul rapid .Sper sa reusesc !
Cu stima , Florentina S.
Buna ziua, doresc sa-l decad pe tatal copilului meu cu care nu am fost casatorita, din drepturile parintesti din mai multe motive si doresc sa stiu daca se poate.Nu si-a manifestat interestul fata de copil de mai bine de 8 ani de zile,nu a dorit sa o mai viziteze -desi a primit program de vizitare- ,din proprie dorinta si initiativa ,cuvintele sale au fost :"nu vreau sa stiu ca tu si copilul mai existati sau ca ati existat vreodata in viata mea!", nu plateste pensia de intretinere de 8 ani de zile desi i s-a impus de catre Judecatorie la Procesul de custodie pe care l-am castigat ,chiar si alocatia copilului care este pe numele sau , nu am primit-o tot de vreo 8 ani de zile,copilul este in custodia mea def.si irevoc.,practic cel ce se intituleaza "Tata" nu exista pentru copilul meu ,iar copilul meu pentru el la fel.Nu doresc ca "tatal" sa culeaga fructul copt si rodul muncii mele si a anilor mei dedicati numai copilului meu! p.s. sunt mii de intrebari si nopti pline de durere din partea copilului meu pe care nu l-am putut in totalitate ajuta si nu am putut indeplini si rolul tatalui ce i-a lipsit cu desavarsire....etc....Cu stima , Florentina S.
Iti doresc mult succes si ma poti contacta ori de cate ori ai nevoie!Cu respect,FlorentinaS.
Buna seara ,si va multumesc foarte mult pentru informatiile oferite.
Nu pot sa imi exprim viata aici, in fata tututror,dar mi-as dori sa va dau ofer sansa sa va schimbati parerea cum ca ar fi fost ceva "aranjat",ceea ce reiese din randurile Dvs.,pentru ca nu a fost nici un moment vorba despre asa ceva.In viata mea nu am dat "spagi"si nu am avut "relatii".Tot ce am am obtinut ca tot omul de rand.Dar va pot spune numai ca tatal fetitei mele,a fost citat la toate cele 4 termene,si plus de asta el a stiut personal,de la mine,de aceasta actiune a mea ,pentru ca l-am rugat inainte sa imi acorde de buna voie aceasta cerere si mi-a ras in nas,spunand:"tot la mana mea ai ajuns,si vei fi tot restul vietii tale,si iti voi face situatia totdeauna cat se poate de grea"!Si sunt multe motive si acte ce au fost prezentate Instantei motivand cererea mea.Si ,o mama pentru copilul sau -nu uitati-face orice!Ce i se poate intampla unui om,ce s cheama TATA si nu a platit vre-o data un cent ptr copilul sau,nu stie daca rade sau plange,nu are habar de educatia sau nevoiele copilului sau???
Fetita mea este Universul meu ,este TOTUL pentru mine,iar ea si-a dorit sa apartina cuiva,iar aceasta siguranta este data si de faptul ca de-acum inainte vom purta acelasi nume,si nimeni nu o va mai intreba vreodata:"Cine esteDoamna?Ocunosti"?
Va multumesc si va doresc numai bine!
Cu respect ,FlorentinaS.
sigur ca da
Cred ca este logic care sunt argumentele unei mame care isi creste singura copilul,(fara nici un fel de ajutor sau contact cu cel ce se numeste tata) ce nici macar nu este pe numele ei,sau?Fetita mea este intr-una din plecarile noastre de catre un vames roman,(bineinteles)intrebata:"Cine este Doamna de langa tine?O cunosti?" Stiti ce simte o mama in aceste momente???Un copil in varsta de 4 anisori -era evident perturbata de intrebarea vamesului-,sa i se adreseze o asemenea intrebare? Este greu de descris in cuvinte si nici nu mi-ar ajunge spatiul ce mi se acorda aici.Cert este ca ea raspunde:"Ea,este cea mai buna mamica din lume,ce nu vedeti?"Mai am-in 7 ani dezile de cand o cresc singura-o mie de alte exemple,dificultati si injosiri voite sau mai putin voite ale societatii in care traim!
Multumesc pentru intrebare!Florentina
Buna seara Irina ,
da, se poate cu un avocat ca al meu!Nici mie nu mi-a dat tatal fetitei mele acordul sau , asa ca mi-am gasit un avocat si a deschis un proces in luna martie sau aprilie anul acesta ,iar saptamana aceasta ,luni si dupa 4 termene in instanta am castigat acest proces,fara ca tatal sa fie de-acord sau sa se prezinte la vre-un termen desi a fost de fiecare data citat.Iar pe durata procesului eu nu am fost deloc in tara si nici citata la vre-un termen nu am fost,tot a facut avocatul meu ptr.mine.Acum astept hotararea definitiva si irevocabila,iar apoi pot schimba numele fetitei mele.Lasa-mi te rog o adresa privata de e-mail sa iti pot trimite datele avocatului meu .(daca iti doresti)inainte sa gasesc acest avocat , am intrebat cred ca vre-o alti 6-7 avocati daca ma ajuta si mi-au dat numai raspunsuri negative,ca nu voi reusi fara acordul lui ,etc.eram atat de disperata si dezamagita,dar am reusit pana la urma.
Cu stima ,Florentina
aaa...si mai am o intrebare,va rog!Fetita mea primeste alocatie de la statul german de cand ne-am mutat aici .In acest caz poate sa primeasca si de la statul roman??alocatie ce oricum ea nu a primit-o niciodata, pentru ca este trecuta pe numele tatalui ei si eu nu pot lua.asta este alt pas ce trebuie sa il fac cand ajung in tara , sa obtin pe baza hotararii judecatoresti care atesta ca fetita este in custodia mea-alocatia ei pe numele meu.nu stiu unde si cum, sau daca se poate..

Mii de multumiri
Hotararea a fost data de catre judecatoria sector 4 sau ceva de genul,nu stiu sigur,dar sigur in Bucuresti la inceputul saptamanii acesteia a fost pronuntata.acum trebuie numai sa astept sa o faca definitiva si irevocabila.Si imi doresc sa ii schimb certificatul fetiei mele singura, pentru ca avocatul ca il am acum imi cere f multi bani sa fac el schimbarea!Numai ca nu stiu unde sa merg si ce acte imi trebuiesc si cat ma costa noul certificat.Multumesc foarte mult pentru rapiditate!Florentina
Buna ziua tuturor,
in urma unei hotarari judecatoresti,definitiva si irevocabila, mi -sa acceptat sa schimb numele de familie al fetitei mele ,minor, din numele tatalui- care a recunoscut-o la nastere si de care sunt despartita de 7 ani ,fara contact - in numele meu de familie.Intrebarea mea este unde si ce acte imi trebuie sa schimb certificatul ei de nastere??Noi suntem romance cu domiciliul stabil in Germania, dar cu adresa pe C.I. a mea in Sector 4,Bucuresti!Urmeaza ca la inceputul anului viitor sa revenim in tara pentru schimbarea actelor fetitei mele.Va multumesc anticipat,Florentina