avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate gabiteo

Activitate gabiteo

Buna ziua,

Va scriu pentru a va prezenta uramtoarea situatie. Asociatia de proprietari de care apartin a avut in perioada 2005-2008 o conducere care in prezent este cercetata penal pentru delapidare. In aceea perioada in actele contabile ale asociatiei exista foarte multe neconcordante. Actuala conducere ne-a comunicat ca avem de plata diverse sume pe care le regasesc in evidentele lor. Mentionez ca eu nu posed chitante pentru toate lunile din 2005 pana in prezent#-o, drept pentru care ne scot datori cu o suma destul de mare in anul 2005. Mentionez ca detin un document datat 01 ianuarie 2007 si 1 ianuarie 2009 elibertae la cerere prin care asociatia recunoaste ca sunt la zi cu darile catre asociatie si ca nu am datorii.
Intrebarile mele sunt:
1. care este termenul de prescriptie pentru datoriile de la intretinere? (in conditiile in care nu pot face dovada cu chitanta ca am achitat aceste sume in 2005, si in conditiile in care nu am fost notificata oficial de catre asociatie pana acum ca am restante)
2. ce demersuri ar trebui sa fac inainte sau dupa notificarea din partea asociatiei?

Multumesc,