avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1220 soluții astăzi
Forum Activitate alegzanderus

Activitate alegzanderus

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Ice Hellene a scris:

sim05 a scris:

isis23 a scris:



Deak spune clar ca statul estimativ este cerut doar ad probationem
Insa dupa NCC se cere statul estimativ sub sanctiunea nulitatii absolute.
PS cea care a postat grilele de mai devreme sunt dupa NCC ?




Eu am citit donatia din cursul selectiv al lui Boroi, dupa vechea legislatie, nu NCC.
El trece doar faptul ca "legea cere, in cazul donatiei de bunuri mobile, existenta unui stat estimativ, drept cdt. de validitate a ctr". Nu face mentiune despre celalat art. mentionat de @xyzt. Acum, luand in considerare si ac. art. retin si eu ca e forma ad probationem, dar dc face sb Boroi?!


Sim, atata timp cat ai baza legala in acel art. nu-ti face probleme. Si eu tin cont de parerea lui Boroi, dar in unele cazuri fac execptie (cand am text legal pe care pot sa-l invoc in caz de contestatie).


Raspunsul la unele contestatii suna cam asa. Desi art. X permite...bla. bla, in opinia noastra e altfel. Se respinge.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Ice Hellene a scris:

Cine imi poate da un exemplu concret astfel incat sa pot intelege limita aplicarii facultative a legii noi mai favorabile? :worthy: :vishenka:

Unu e condamnat la 10 ani pentru furt calificat, in conditiile in care legea prevedea inchisoare de la 3 la 15 ani. Vine o lege mai favorabila, care zice ca furtul calificat se pedepseste cu inchisoare de la 5 la 12 ani. Pentru ca pedeapsa aplicata, cea de 10 ani e mai mica decat maximul special din noua lege, aplicarea noii legi e facultativa. Daca pedeapsa aplicata ar fi fost de 13 ani, s-ar fi aplicat obligatoriu legea noua, iar pedeapsa s-ar fi redus la maximul din legea noua, adica 12 ani.
In cazul aplicarii facultative, daca se face aplicarea legii noi, reducerea pedepsei se face proportional, adica se pastreaza o proportie intre maximul din legea veche si cel din legea noua , pe de o parte, si pedeapsa aplicata initial si cea redusa. In cazul de mai sus, daca maximul legii vechi era de 15 ani, iar cel din legea noua e de 12 ani, atunci proportia e de 4/5. Deci noua pedeapsa nu va putea scadea sub 4/5 din pedeapsa aplicata. Asta se aplica in cazul faptelor nedefinitiv judecate.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Unele grile din voineag nu sunt actualizate. Daca par vadit gresite, nu le luati in seama.
Nici cu Udroiu nu mi-e rusine. El le are actualizate, dar sunt facute de asa natura sa te faca sa te simti prost si dupa ce ai citit materia in lung si-n lat. Bafta tuturor concurentilor!
pai singur nu vine, doar stii ca suntem lipiti
Banat. Partea a doua. :)
Daca e cineva care si-a propus sa mearga cu masina, dar e dispus sa-si lase auto acasa, il pot lua eu, sa mai facem economie.
Eu merg cu masina. Plec din Militari. Adica masina mea.... Ca nu-mi dau seama daca intrebarea era oferta sau cerere.
adiHo a scris:

Salutare tuturor,

Intrebare pentru cei care vin din MAI, absolventi de Academie de Politie si nu au carte de munca:
Ce documente depuneti voi pentru stabilirea drepturilor salariale ?
Decizi de incetare a rapotului de serviciu, document care mie mi-a fost solicitat, ati obtinut un asemenea document ?
Voi ati obtinut livretul militar ? Eu nu l-am solicitat si cred ca va dura destul de mult ca sa-l obtin.
Voua vi s-a solicitat asa ceva ?



Mi s-a solicitat si am depus o adeverinta eliberata de resursele umane de la politie, in care se precizeaza perioada in care am fost student in Academia de Politie, data angajarii in MAI, conditii de munca(speciale), vechimea in politia judiciara si data incetarii raporturilor de serviciu in politie, sens in care am atasat si un Monitor Oficial la cerere. Livret militar nu e cazul, iar decizia de incetare nu a fost emisa inca.
De cursuri intrebam, dar am vazut acum.
Referitor la MO, Win 7 are o unealta de taiat de acolo si bagat in PDF.
Unde zice asta?