avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate mirceaboy

Activitate mirceaboy

Răspuns la discuția Inspectia muncii si PFA-ul
Am inteles, dar cum tatal meu este in spital (pe el fiind trecut Pfa-ul) cei de la itm au trimis prin posta pe adresa, mie tot ce mi-au facut mi-au dat o copie dupa foaia respectiva.

Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Inspectia muncii si PFA-ul
Va multumesc de sfaturi, pareri pro si contra, voi merge in instanta pentru ca e singura mea sursa de venit, si eu sunt singurul care lucreaza in familie, si nu dispus de o asa suma uriasa.
Răspuns la discuția Inspectia muncii si PFA-ul
Am inteles, va multumesc pentru sfaturi, si pareri. Am sa vad ce va fii de facut.
Răspuns la discuția Inspectia muncii si PFA-ul
Va multumesc.
Răspuns la discuția Inspectia muncii si PFA-ul
Va multumesc pentru raspuns, dar chestia e ca firma trebuia sa fie trecuta pe numele meu doar ca din cauza unor probleme de sanatate ale tatalui meu a trebuit sa amanam acest lucru, si spre ghinionul meu au venit aceste persoane.

Chiar nu se poate face nimica? Ca totusi 10.000 de lei e o suma foarte mare si nici nu dispun de aceasta suma.

Si o rugaminte va rog daca puteti sa-mi dati un link cu art 260 ca nu il gasesc nicaieri.
Răspuns la discuția Inspectia muncii si PFA-ul
Am uitat sa mai adaug, cica am incalcat prevederile art 260 alin. 1, e din legea 53/2003 republicata. Am cautat pe internet si nu am gasit nimica despre alin 1 pct e
Buna ziua, tatal meu este pfa (avem masina de taxi) iar eu (fiul lui) mi-am facut atestat de taxi ca sa vad cum este aceasta meserie . In urma unui control de rutina facut de cei de la politie taximetristilor, unde le-am prezentat toate actele si unde ma fost in regula, au venit si cei de la ITM unde ne-au facut o instiintare ca sa ma prezint a doua zi sa faca mai multe verificari. In urma controlului de la ITM eu am primit o amenda de 10.000 de lei ca eu (fiul lui) nu am contract de munca cu tatal meu.

Ce se poate face? ca 10.000 de lei nu fac din taxi nici in 3 ani.
Răspuns la discuția Drept Penal - furt calificat
eu sunt pe 208 al lui CP, si eu astept sa se termine, dar din spusele avocatului cica o sa dureze mult si bine, chiar pana in vara si nu prea imi arde de atata asteptat
Răspuns la discuția Drept Penal - furt calificat
avocatul meu mi-a zis sa pregatesc in jur de 900 de ron -1000 de ron pentru asa ceva. Sper sa fie bine
Răspuns la discuția Drept Penal - furt calificat
Fapta conform CP articolul 208 e de furt calificat