avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate KatyG

Activitate KatyG

multumesc pentru raspuns:)
va multumesc pentru raspuns...mi-ati fost de mare ajutor :)
as mai vrea sa aflu care este termenul pan cand el pote face apel..precizez ca sentinta s-a dat pe 7 decembrie 2010...stiu ca e vorba de 30 de zile...dar nu inteleg daca 30 de zile de la pronuntarea sentintei sau de la primirea hotararii judecatoresti acasa
el e un om crunt, vrea sa se razbune pt ca am bagat divort si o face folosindu-se de copii si asta incercand sa-i manipuleze. Acum copilul cel mic nu mai vrea deloc sa vina la mine..mi-a spus clar ca vrea sa stea cu tatal lui. Tatal lui a spus ca va face apel pentru schimbarea sentintei. Nu cred ca voi putea sa-l iau..cel putin pe cel mic..desi mi-as dori mult.
multumesc tare mult pentru mesaj,in cererea de divort am cerut sa-mi fie incredintati copiii..el n-a fost de acord cu divortul..unul dintre copii,cel mic a cerut sa stea cu el de la inceput,dar judecatorul a decis sa ramana cu mine, el n-a fost multumit de rezultat si a spus ca va face apel...eu plecasem dinainte din domiciliul conjugal si am stat provizoriu intr-o camaruta mica in casa unde locuiesc acum pentru ca n-am mai rezistat certurilor..copiii au ramas cu el chiar si acum dupa sentinta pentru ca nu aveam inca un spatiu amenajat pt ei sa locuiasca cu mine..iar acum ,puternic influentati de el mai ales cel mic..a spus ca vreqa sa stea cu el...cum as putea face sa ii iau la mine? El se va opune sigur
pot face asta? fara a avea hotarare judecatoreasca definitiva? pot sa le impun..mai ales celui mic?
ba da,copiii mi-au fost incredintati mie..dar pentru ca in casa unde locuiesc n-am putut inca sa amenajez un spatiu de locuit pt copii acestia inca locuiesc cu tatal. Urmeaza sa termin o camera pt ei...doar ca intre timp ei fiind influentati de tatal lor...in special cel mic..a spus ca prefera sa stea cu tatal.Tatal lui mi-a spus ca pana nu am hotarare judecatoreasca definitiva nu am de ce sa le impun copiilor unde sa stea. Nu stiu cum sa pocedez,as vrea sa-i scot de sub influenta lui negativa si as putea grabi amenajarea camerei..doar ca acum ma lovesc de refuzul celui mic.Cel mare e la liceu in alta localitate si el n-a refuzat sa locuiasca cu mine
multumesc pentru raspuns, in legatura cu copiii cel mic in special e lasat mult timp singur..asta a facut sa simta ca ii e mai bine lasat sa faca ce vrea si din aceasta cauza prefera sa stea cu el.
Povestea mea e probabil mi mult sau mai putin povestea oricarei femei care a trecut printr-un divort.M-am casatorit la 19 ani...iin anul 1994, din casnicie au rezultat doi baieti care la ora actuala au varsta de 12 respectiv 15 ani. Anul acesta am depus divort pe motiv de gelozie a lui si de certuri urate dintre copii. Divortul s-a pronuntat din culpa comuna ,mi-au fost incredintati mie copiii urmand ca el sa plateasca pensie alimentara si 500 ron cheltuieli de judecata.Problema e ca acum copiii stau cu el in casa in care locuiam inainte..eu mutandu-ma intr-o alta casa pe cqare o detinem dar neavand inca posibilitati sa le aranjez un loc unde sa stea si copiii deocamdata..dar ma pregatesc sa o fac cat de curand. Stand la el...i-a infuentat pe copii impotriva mea drept pentru care acestia au spus ca nu vor sa se mute cu mine. Inca nu am hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila,sentinta de divort s-a dat pe 7 decembrie. Exista posibilitatea sa faca apel...si daca da cu ce sanse de reusita? In ceea ce priveste partajul e o treaba mai complicata. Avem doua case...dintre care una e construita pe locul mamei lui...era ridicat primul nivel cand ne-am casatorit...iar cea de-a doua in care locuiesc eu acum m construit-o in timpul casniciei pe un teren cumparat de amandoi dar cu probleme de intabulare pentru ca ni l-a dat primaria la schimb si s-au incurcat numerele topografice. Cealalta casa in care sta el acum..momentan cu copiii nu stiu exact pe numele cui a fost construita..si acolo au fost niste nereguli pentru ca locul a fost luat de stat pe vremuri..a trebuit sa dam statul in judecata ca se isi primeasca socrii terenul..si a ramas cam asa deocamdata..vroiam sa stiu cum ramane cu casa aceea...a cui este devreme ce am construit-o impreuna de la parter in sus.Fostul meu sot considera ca nu am dreptul la nimic si ca asa voi ramane,pe drumuri pentru ca el o sa faca in sa fel incat sa nu raman cu nimic.
As mai vrea sa stiu daca partajul se face in functie de copii si cui raman tinand cont ca fiecare dintre noi are unde locui in momentul de fata..si eu preferand sa raman in casa unde locuiesc acum..eu neputand sa locuiesc dincolo din motive morale deoarece toata familia lui locuieste in vecini. Nu stiu daca am fost clara in exprimare...dar as vrea totusi un raspuns daca se poate...pentru mine divortul inca este un cosmar de care vreau sa scap cat de curand.Va multumesc aniticipat