avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Activitate cepuchm

Activitate cepuchm

Din pacate am rezolvat-o altfel. am anuntat proprietarul caruia i-am vandut apartamentul ca numai platesc nici o factura si nici o intretinere. in felul asta mi-am recuperat jumatate din suma. diferenta am pierdut-o. nu a fost corect din partea mea, dar avind in vedere ca acel fond i s-a transferat lui...
Am semnat pe acel tabel ca sunt de acord cu aceasta reabilitare a blocului. Pe site-ul Ministerului Dezvoltarii Regionale exista liste cu blocurile care au aprobarile pt reabilitare, acest bloc nu apare.
Am discutat aceasta problema la momentul vanzarii apartamentului, cumparatorul refuza sa plateasca acest fond, pt ca in presa s-a scris ca aceste fonduri alocate din bugetul de stat s-au epuizat, si in concluzie el nu crede in aceasta reabilitare.
Avand in vedere ca nu s-au inceput lucrarile si nici nu se stie daca mai incep vreodata mi s-a parut normal sa cer restituirea acestor bani, atata timp cat eu numai locuiesc in bloc si nu voi beneficia de nici o reparatie.

maine am sa depun acea cerere pt restituire si voi vedea ce rezolutie va pune pe ea, pt ca trebuie sa justifice cumva refuzul, corect?
asta inseamna deturnare de fonduri. eu am semnat ca sunt de acord sa platesc bani pt fond de reabilitare, pt fondul de reparatii am platit alti bani in aceasta perioada.
ok, pe baza carei legii, ca nici in lege si nici in actul normativ nu se specifica nimic.
m-am gandit sa-i fac o cerere in care solicit acest lucru, cerere pe care ar trebui sa-mi dea o rezolutie, corect?
Buna ziua,

Va deranjez cu o problema pe care o am cu administratorul blocului in care am locuit in legatura cu fondul de reabilitare termica.
Am avut un apartament (Bucuresti) pentru care am platit in ultimii 2 ani fond de reabilitare termica. In octombrie 2010 am vandut acest apartament.
Problema este ca administratorul refuza sa-mi inapoieze acest fond de reabilitare termica.
Mentionez faptul ca inca nu au inceput lucrarile de reabilitare termica la acest bloc, mai mult pe siteul MDLPL acest bloc nu apare cu aprobarile necesare pt aceasta reabilitare.
Administratorul mi-a propus sa-mi recuperez banii de la cumparatorul apartamentului. Noul proprietar refuza pt ca nu crede in aceasta reabilitare, avind in vedere ca numai exista fonduri. Mai mult administratorul a mentionat ca in cazul in care nu se va mai face reabilitare termica el va folosi banii pt diverse reparatii ale blocului. Asta ar fi deturnare de fonduri, pt ca eu am semnat strict pt reabilitare termica nu pt alte reparatii.
Cum imi pot recupera banii de la Asociatia de proprietari, suma fiind destul de mare, sau ce ma sfatuiti sa fac.

Multumesc