avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2112 soluții astăzi
Forum Activitate DAMIS

Activitate DAMIS

Am inteles !

Va multumesc mult pentru atentia acordata si va felicit sincer pentru activitatea dumneavoastra pe acest forum !

O zi frumoasa !
Am inteles ... deci practic daca timp de 3 ani de la aceasta noua poprire nu se mai incaseaza nimic ... creditorul nu mai poate solicita executarea ?!?
Gabriela Paduraru a scris:

Nu si daca avem o poprire, iar tertul poprit nu isi indeplineste obligatia iar aceasta (poprirea) nu a fost urmata in termen de 3 luni de o actiune de validare a popririi si nici nu s-au incasat sume de bani.
Creditorul poate infiinta "n" popriri (daca are pe ce), dar..daca acest act de executare ramane fara efecte (validari..incasari de sume..) iar debitorul nu poate fi urmarit nici mobiliar nici imobiliar (fiindca nu are bunuri)atunci , dupa implinirea termenului stabilit de lege putem vorbi despre prescriptie.


CLARIFICARI:

In cazul de fata ca urmare a primei popriri au fost recuperate sume de bani insa nu indeajuns ca sa poata stinge creanta. Contractul notarial existent intre parti avea ca data maxima de returnare a creditului 01.10.2008 ... Nu s-a returnat creditului astfel ca s-a apelat la un executor care a emis un titlu de executare ce a fost imprastiat pe la banci. Astfel ca a fost pusa poprire pe un cont de unde s-au recuperat primele sume dupa care debitorul a inchis contul respectiv ... Anul acesta acelasi executor a solicitat o noua verificare in sistemul bancar si a fost descoperit un al doilea cont pe care s-a infiintat o noua poprire ... presupun ca si in acest caz se vor recupera sume de bani insa infime ...
Conform legii (din ceea ce am inteles pana acum) Anul acesta, 2011 pe 1.10.2010 se va prescrie dreptul de a cere executarea debitorului ... Asta nu inseamna ca poprirea pe noul cont descoperit va fi perimata insa debitorul poate sa inchida practic contul imediat dupa data de 01.10.2011 dupa care creditorul nu va mai putea solicita executarea ... SAU GRESESC !!!

Va multumesc tuturor pentru deslusirea acestei situatii !!!
top dan a scris:

Prescriptia executarii silite intervine in termen de 3 ani de la data ramineri definitive a hotaririi judecatoresti care constituie titlul executoriu.In situatia cind se fac executari partiale acest termen se i9ntrerupe urmind a curge un nou termen. Daca se prescrueie executarea atunci creditorul poate, daca nu sa- prescris dreptul materuial la actiune sa promoveze o noua actiune


Am inteles insa ce inseamna ”prescrierea dreptului material la actiune” ???

Cat priveste infiintarea de poprire pe conturi am inteles ca aceasta poprire nu se perima insa debitorul poate practic solicita bancii respective inchiderea contului sau (”cunosc cazuri in acest sens”) ...

Concluzionand ... practic dupa scurgerea celor 3 ani de la emiterea hotararii judecatoresti de executare chiar daca s-au recuperat diverse sume de bani ca urmare a popririi unor conturi bancare (insa nu a fost stinsa creanta) ... aceasta hotarare judecatoreasca de executare nu mai poate fi utilizata pentru poprirea unor alte bunuri ale debitorului ... In alti termeni practic debitorul poate fi bucuros ca a recuperat ceva din creanta insa cam asta este tot ......

Va multumesc tuturor pentru timpul acordat !
Dragii mei !

Va rog sa ma luminati si pe mine cu privire la o creanta reprezentand lichiditati si care a fost consfiintita prin act notarial (intre doua persoane fizice) si mai apoi printr-un titlu executoriu ...

Cand anume se prescrie aceasta creanta ? In 3 ani de la emiterea titlului executoriu sau in 3 ani de la data cand se naste dreptul creditorului de a cere executarea silita ?

Si daca acesti 3 ani au trecut ... ce sanse mai are creditorul sa isi recupereze creanta ?

PS: De mentionat ca in cazul de fata creditorul a obtinut un titlu executoriu si a executat sume (infime) prin poprirea unor conturi ale debitorului.

In acest caz presupun ca dupa trecerea celor 3 ani inclusiv popririle respective vor fi ridicate automat .....

Va multumesc anticipat !