avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Activitate c nicu

Activitate c nicu

Răspuns la discuția Suspendare permis in Austria
multumesc,deci ar trebui sa l pot lua inapoi
Răspuns la discuția Suspendare permis in Austria
multumesc dar nu mi ati raspuns la intrebari,deci politia de circulatie din austria a sistat cercetarile pana se va solutiona cazul de vatamare corporala prin imprudenta,dupa care voi primi amenda pentru ca am condus sub influenta alcoolului.deci in austria mi a fost interzis dreptul de a conduce timp de 9 luni iar permisul a ajuns in romania .politia romana mi a suspendat permisul timp de 3 luni+1 prelungire pt ca nu am fost la examinare (am primit instiintarea de la ei din pacate dupa 4 luni si jumatate) .as putea sa ma duc acum in tara sa ridic permisul?dupa lege dupa cate am inteles, nu pot fii pedepsit in 2 tari pentru o fapta.deci daca sunt pedepsit in austria ar trebui sa pot lua permisul din romania deoarece am nevoie de el pentru a l preschimba in permis austriac pana la expirarea termenului de 9 luni pe care mi au suspendat permisul politia austriaca
buna seara ,ma numesc nicu c.,sunt cetatean roman cu domiciliul in austria.acum 4 luni si jumatate am avut un accident cu un pieton .(pietonul si a rupt mana).am consumat alcool atat eu cat si victima.alcoolemia mea in aerul expirat a fost de 0,83.mi s a suspendat permisul romanesc pe termen de 9 luni si am facut un examen psihologic si un curs .nu mai am dreptul de a conduce in austria cu permisul romanesc deaceea trebuie sa mi l schimb.si sunt acuzat de vatamare corporala dar inca nu am primit nimic de la judecatoria din austria.permisul mi a fost trimis in romania fara sa stiu .am primit o scrisoare de la politia de circulatie din romania la adresa din tara natala ca permisul meu a fost suspendat pe o perioada de 3 luni si ca trebuie sa ma prezint sa dau examen pentru a-l recupera daca nu mi se prelungeste suspendarea cu inca o luna.problema este ca aceasta scrisoare a venit dupa cele 4 luni de cand mi s a suspendat permisul.intrebarea mea este:v a trebui sa dau test sa il recuperez acum din romania?voi fii pedepsit in romania?si am inteles ca imi trebuie dovada de la politia din austria dar aici nu se da dovada deci nu am decat hartia aia prin care mi se spune ce masuri s au luat impotriva mea,adica suspendare 9 luni,cusul,examinare medicala si psihologica .e valabila hartia asta? va multumesc anticipat pentru raspuns.