avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate cezaronne

Activitate cezaronne

Nu s-a facut nici o inspectie de risc si nici nu mi s-a solicitat prezentarea pentru a efectua inspectia de risc.
Polita Casco a fost semnata pe 3 ani iar reparatie anterioara nu s-a facut in regie proprie ci tot la un service autorizat.Reparatia a avut loc in primul an de contract.

Contractul specifica :

"asigurarea se considera incheiata prin plata primei de asigurare sau dupa caz a celei dintai rate a acesteia, efectuarea inspectiei de risc de catre reprezentantul OMNIASIG si prin emiterea politei de asigurare.."
Buna ziua,


Va solicit ajutorul pentru rezolvarea unei probleme legate de polita CASCO- omniasig.
In urma unui incident am apelat la multlaudata polita Casco. Mi s-a intocmit un PV de constatare pentru accept de plata si mi s-a specificat ca pot repara masina conform celor intocmite in PV. Dosarul e mai vechi de prin 2009 (nu am depasit termenul mentionat de omniasig de 2 ani de la data producerii), masina a fost reparata in service dar...acceptul de plata nu a venit.
Am tot asteptat un raspuns favorabil din partea asiguratorului dar...in cele din urma am fost sunat de un domn de la juridic care mi-a comunicat ca sunt probleme si ca polita de CASCO nu e in regula motivul fiind lipsa inspectiei de risc.Masina este second hand nu mi s-a cerut efectuarea unei inspectii de risc in momentul in care am facut polita de casco (2008) - polita am incheiat-o prin telefon prin intermediul bancii ce m-a "sprijint" financiar la achizitia second hand-ului.
In cei 2 ani jumatate de cand am aceasta polita am mai avut un dosar de reparatie deschis la asigurator iar plata s-a efectuat fara probleme dar acum...asiguratorul a ajuns la concluzia ca nu am inspectia de risc si...sa mai astept...un raspuns din centrala... I-am intrebat de un termen estimativ in care problema mea se va rezolva, cum se va rezolva etc. Raspunsul a fost evaziv...nu au un termen ...poate fi 2 zile poate fi o luna, doua...
Dosarul precedent (cel solutionat pozitiv) ar trebui sa contina poze ale masinii cu partea ce a necesitat reparatia acuala integra (e vorba de hayonul spate + bara protectie) deci eventuala suspiciune ca am cumparat masina cu tot cu defectul mentionat ar trebui exclusa.
"Inspectia de risc este o sarcina/conditie impusa celui care efectueaza asigurarea inainte de a incheia polita ,deci lipsa acesteia(ca formular intocmit la dosarul politei) nu poate fi reclamata/imputata asiguratului (clientul care a platit prima si a intrat in posesia politei devine asigurat)."

Mi-ar prinde foarte bine un sfat in aceasta problema..cum ar fim mai bine sa procedez...

Multumesc!