avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate nevoiasul

Activitate nevoiasul

Răspuns la discuția Probleme cu vecinul
Daca nu construiam pe limita de proprietate pierdeam suprafata din spatele casei suprafata total a terenului este foarte mica. Mentionez ca sunt in deplina legalitate cu actele sa facut si topo. a venit si inspectortul de stat in constructii si primaria prin reprezentanti sai legali si au constatat ca in cazul meu este totul legal si in regula. In schimb casa vecinului au spus ca nu este in legalitate si ca va trebui sa intre in legalitate, dar in 2 ani de zile nu sa facut nimic din parte autoritatilor care ar trebui sa ne apere si sa faca dreptate in cazul meu primaria si inspectoratul de stat in constructii.
De aceea va cer un sfat ce este de facut in acest caz?
Oare dreptatea se face in functie de cel care arunca cu banii mai mult?
Casa vecinului p+1+m are vreo 9 ferestre spre proprietatea mea, acoperisul cu panta spre proprietatea mea incat atat apele ploii cat si zapada sau gheata cad pe casa mea fiind la o distanta de 5 metri inaltime streasina acoperilului vecinului. Mentionez ca distanta dintre case este de 50-60 cm, casa mea fiind pe limita de proprietate.
In fiecare iarna am cutremur din cauza caderii de zapada si de gheata si nu exagerez cand spun cutremur. I-am explicat frumos, chiar l-am rugat sa-si monteze macar parazapezi si mi-a raspuns ca nu-l obliga nimeni.
Poate sa aiba autorizatie pentru asa ceva?
Ma intreb chiar nu mai exista organe care sa aplice legea in tara asta?
Va rog sa ma sfatuiti ce as avea de facut ca sa pot rezolva problema?