avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate panther

Activitate panther

Răspuns la discuția recalculare pensie militara
Va multumesc foarte mult pentru tot! Va doresc multa sanatate!:wave:
Răspuns la discuția recalculare pensie militara
Va rog daca aveti posibilitatea sa ma lamuriti ce se intelege prin termenul de 30 de zile, de cand incepe sa curga acest termen?
De la data care este scrisa pe decizie, respectiv in cazul meu 27.12.2010 sau data mentionata pe plicul in care a fost decizia, respectiv 19.01.2011.

Am fost cumva pacaliti, in sensul ca adeverintele sau inaintat de la Politia Capitalei - Financiar direct la Casa de Pensii si cei deacolo mi-au trimis decizia, iar tatalui meu si altora nu li s-au trimis adeverintele in timp util tocmai ca sa nu mai avem timp pentru a contesta?
Răspuns la discuția recalculare pensie militara
Va multumesc tare mult! Tatal meu a facut o astfel de cerere pe care a depus-o la personal (Politia Capitalei). Acolo a fost indrumat s-o depuna. Nu am primit nimic pana in prezent. Decizia am primit-o prin posta la data de 19.01.2010. Am inteles ca pot contesta in 45 de zile. Cred ca de la data primirii prin posta? Nu? O sa incerc sa fac demersuri pentru a obtine aceste adeverinte in timp util pt. a contesta. Si daca le primesc si din adeverinta reies tot anii care sunt precizati si in decizia primita? Care ar fi motivele pe care as putea sa le invoc in contestatie? As vrea sa nu ramana asa. Tatal meu sufera foarte mult pe tema asta. Imi este teama pentru el.
Va rog frumos sa-mi raspundeti: Tatal meu in luna decembrie a luat o pensie de 2.230 lei. In luna ianuarie pe fluturasul de pensie scrie 1.608 lei. In data de 19 ianuarie am primit un plic de la Casa de pensii sector 4 in care mi-au trimis: Decizia nr. xxxxx privind recalcularea pensiilor in baza Legii nr. 119&2010. Precizez ca decizia sus-mentionata are acelasi numar cu cea din 2002 cand tatal meu a iesit la pensie pe caz de boala (a facut un accident vascular cerebral hemoragic tot din cauza serviciului).
In Decizie se precizeaza total stagiu de cotizare realizat 37 ani, 5 luni si 5 zile din care ca militar 27 ani, 10 luni si 16 zile.
Mai jos in Decizie scrie: Avand in vedere cele constatate, in baza art. 7 al. 1 din Legea 119..., se emite decizia de pensie prin care se stabilesc , cu incepere de la data de 01.01.2011, urmatoarele drepturi:
- stagiul complet de cotizare cf. Legii 119 din 2010, 20 ani
- .....
- total pensie bruta: 1824 lei.
Dupa care imi spune ca pot contesta decizia cf art. 87(1) din Legea 19 din 2000 sau art. 14 (1) din HG 735 din 2010.
Precizez ca nu am primit acasa nicio adeverinta din care sa reiasa pe unde a lucrat. Adevarul ca de pe Decizia primita reies anii care i-a lucrat in minister. 27 ani, 10 luni si 16 zile. Dar pe langa Decizie am primit si un biletel in acelasi plic pe care scria:
PRECIZARI:
a. Recalcularea s-a efectuat din oficiu pe baza salariului mediu pe economie pentru perioadele de militar..... respectiv salariul minim pe economie pt. perioadele de civil.
b. Cererea de recalculare insotita de documentele doveditoare se poate depune in termen de 3 ani de la 28.12.2010, regularizarea sumelor cuvenite urmand a fi efectuata incepand cu data de 01.01.2011.

Va rog sa-mi spuneti asta este decizia finala? este deja recalculata?
Daca este decizia finala de ce pe langa decizie mi-au trimis si acest fluturas?
mai pot sa depun contestatie? credeti ca voi avea castig de cauza? Va rog frumos sa-mi raspundeti!