avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate ko_ny

Activitate ko_ny

Mda......temporar se suspenda , dupa ce ne-am pierdut timpul si ne-am macinat nervii pe coridoarele ANAF-ului.
[ link extern ]
E o nebunie in Prahova de cateva zile,dupa cum ati vazut , probabil si la tv.Peste 25000 de contribuabili au primit decizii de impunere , marea lor majoritate fiind in valoare de 468 lei.Sunt situatii aberante , intr-una din acestea aflandu-se si tatal meu.Are 80 de ani , pensionat de peste 25 de ani , nu are alte venituri in afara de pensie.Ei bine, pensia i se vireaza intr-un cont bancar , de unde a avut "profit" in anul 2012 imensa suma de 12 lei !!! Pentru asta , are de plata 468. Sunt mii de cazuri identice , problema e ca nu stim cum se va rezolva.Trebuie depusa o contestatie, dar unde? Cum trebuie formulata ? De unde sa incep , pentru ca eu ma voi ocupa de problema, tata e imobilizat la pat din ianuarie.Pe coridoarele ANAF-ului Prahova e revolutie, nimeni nu ne poate da detalii concrete si la obiect.
Platesc datoria , am poprire pe 1/ 3 din salariu , insa firma de recuperare e "nemultumita" de salariul meu de bugetar si INCA ma mai suna , vor sa achit cat mai repede, nu in 10 ani !!!
Problema e ca urmeaza sa ma casatoresc , apartamentul e dobandit de el , nu de mine, dar vrem comunitate conventionala pentru a fi eu protejata mai tarziu( are copii la casele lor)
Ma intereseaza daca se poate executa silit apartamentul lui , devenit locuinta comuna prin conventie matrimoniala.
La momentul acesta , sunt executata silit de catre o firma de recuperari ,pentru neplata unui credit , prin poprire pe salariu .
Intrebarea mea este : daca ma voi casatori si voi adopta regimul matrimonial comunitate conventionala , creditorul se va putea indrepta spre executarea silita a imobilului ce va fi locuinta comuna ?
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
Multumesc mult pentru raspuns.
La ei nu ma pot duce , sunt din Ploiesti si ei au sediul in Bucuresti.Cand am dorit sa inchei un acord, le-am solicitat o persoana de contact din localitatea mea si mi s-a raspuns ca un eventual angajament de plata se va face prin telefon , urmand sa-mi trimita documentatia pe email , sa semnez NUMAI EU si sa le trimit prin posta !Asa ceva nu voi face.
Cu toata bunavointa mea, chiar nu reusesc sa ajung la o intelegere cu firma de recuperare.Tare as vrea sa cunosc pe cineva care a putut rezolva amiabil ....
aproximativ 600 ron
Creditul a fost declarat scadent anticipat in septembrie 2011 , creanta a fost cesionata firmei de recuperare in mai 2013.Nu am bunuri pe numele meu ,nu astept mosteniri , pot executa silit doar veniturile salariale.Ce sa fac ? Sa-mi dau acordul pentru a se vira 200 ron lunar sau sa astept actionarea in instanta si executarea silita ?Penalitatile si dobanzile nu se vor opri niciodata ?!
Au trecut cateva luni de la prima mea postare....Urmarea???
N-am reusit sa ajung la o intelegere cu firma de recuperari , mi-au propus ca solutie semnarea unui angajament de plata pentru 6 luni , dupa care ma oblig sa achit creditul integral !!! Ei spun ca nu asteapta 10 ani ca sa recupereze debitul .
Bineinteles ca n-am fost de acord, m-au sacait mai departe cu telefoane, au ajuns intr-un final sa sune la biroul Resurse Umane unde lucrez.
Astazi a fost primita pe adresa institutiei o adresa (notificare-sau ce naiba o fi, ca n-are titlu !)
in care se solicita "transferarea periodica, cu acordul angajatului D-vs ,suma de minim 200 ron , in vederea acoperirii debitului restant"
Ce sa insemne asta???Au devenit brusc asa de amabili incat sa se multumeasca doar cu 200 de ron pe luna desi eu le propusesem plata a 600 ron pe luna ???Adica sa astepte 23 de ani pentru recuperarea intregii sume ? (45.000)
Mentionez ca hartia primita NU e executare silita emisa de instanta , e doar o "rugaminte" catre angajator sa-mi dau acordul pentru plata unei sume minime.
E o capcana , nu ? Ce sa fac, sa accept virarea sumei catre recuperatori asa.....fara nici o garantie ca banii vor stinge treptat datoria sau sa astept executarea silita si legala ?
Multumesc anticipat pentru rabdare si intelegere.
E foarte ciudat ca de cand le-am propus negocierea , nu mai suna nimeni !!!Au trecut doua saptamani si....nimic.Stiu suma, bineinteles ca e mai mare decat creditul initial , adica 2 ani am platit absolut degeaba catre banca.Asta e , imi asum , cu conditia sa nu mai creasca si sa mi se permita plata esalonat.Poate ma vor suna saptamana ce urmeaza si....mai vedem .Multumesc mult pentru raspunsuri.
Exista , oare, si cazuri rezolvate fericit ?! Toata lumea spune ca firmele de recuperare sunt o nenorocire ! E adevarat ca singura lor solutie e sa le dai o suma mare la inceput si de-abia apoi accepta ca restul sa fie platit esalonat?