avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate annemarye

Activitate annemarye

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
diopedia a scris:

grila: masura arestarii preventive inceteaza de drept:
a) daca instanta nu a verificat legalitatea si temeinicia masurii in 40 de zilesi inculpatul are 17 ani
b) cand durata arestarii a atins jumatate din maximul pedepsei
c) daca fiind in cursul urmaririi penale durata arestarii a depasit 180 de zile
Va rog sa va dati cu parerea si sa motivati..sunt intr-o discutie in contradictoriu cu altcineva pe alt topic.
Merci anticipat!



a b c
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Subscriu, sa vina ziua de duminica sa scapam cu totii si sa fim colegi. Profit de ocazie sa va urez mult succes!!! Sa auzim de bine!:luck:
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Al3xandra_Alina a scris:

buna! asa pe ultima suta de metri imi da si mie batai de cap o grila, e din anul de gratie 2010, grila 60 G1

X major,a fost condamnat la o pedepsa de 9luni inchisoare cu suspendare conditionata a executarii. Ulterior, in termenul de incercare al suspendarii, a fost descoperita o alta infractiune intentionata comisa de X, pt care instanta ii stabileste pedepsa inchisorii de 2ani. In acest caz, executarea pedepsei ce se va aplica pt pluralitatea de infractiuni:
A.poate fi suspendata sub supraveghere, indiferent de momentul comiterii infractiunii descoperite ulterior
B.nu poate fi niciun caz suspendata conditionat
C.nu poate fi suspendata sub supraveghere daca infractiunea descoperita ulterior s-a comis dupa dispunerea primei suspendari


se da ca rasp corect cu motivarea " conform art.86 indice 4 alin 1 cu referire la prevederile art 83 alin 2 Cp,"
initial ma gandeam la B, pt ca n-ar fi indeplinita conditia de la art 81 alin 1 lit.b, insa daca infractiunea ar fi fost comisa inainte de pronuntarea hotarii atunci se poate decide anularea asa ca oricand ar fi fost comisa,ca se dispunea anularea sau dupa dispunerea suspendarii conditionate, pt ca prima infractiune asta era mai mare de 6luni deci niciun caz nu pot dispune suspendarea
Se alege rasp C insa ma gandesc, ca ar fi indeplinite conditiile pt suspendare supravegheata
sigur e ceva ce nu vad, probabil solutia e evidenta dar nu-mi dau seama #-o :slap:


pai sunt indeplinite consitiile pt ss primul termen 9 luni si la ss este 1 an, a doua infractiune este pedepsita cu doi ani, iar la ss se prevad 4 ani, insa daca infractiunea descoperita ulterior s-a comis dupa dispunerea primei suspendari nu se poate aplica ss.Saraca de tine sper sa intelegi, nu prea am darul de a explica
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
alcali a scris:

alcali a scris:

Amnistia antecondamnatorie:
A.inlatura executarea pedepsei complementare a degradarii militare
b.inlatura raspunderea penala
c.inlatura raspunderea civ


Intr-adevar rapunsul e doar b.
ceea ce e discutabil dupa parerea mea. Neluand varianta a....per a contrario as admite ca amnistia nu inlatura executarea ped compl a degradarii militare..si deci ca aceasta s ar executa...asa vad eu rezolvarea unei grile....Oricum sa retineti rationamentul pt ca a fost la promovarea in fctie...


Grila este ok, dat fiind faptul ca trebuie sa existe o hotarare de condamnare ca instanta sa poata aplica ped complementare....rationamentul meu a fost dus putin "in extremis", ma gandeam la o chestie, dar vad ca nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu cei care elaboreaza subiectele.:D
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
alcali a scris:

Amnistia antecondamnatorie:
A.inlatura executarea pedepsei complementare a degradarii militare
b.inlatura raspunderea penala
c.inlatura raspunderea civ


Si raspunsul la grila..........:D
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
alcali a scris:

Amnistia antecondamnatorie:
A.inlatura executarea pedepsei complementare a degradarii militare
b.inlatura raspunderea penala
c.inlatura raspunderea civ


a b
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
sangreal a scris:

annemarye a scris:

marian20 a scris:

cum calculezi pedapsa in situatia data- x comite o infractiune pentru care este condamnat prin aplicarea dispozitiilor privind recidiva post executorie. dupa condamnare evadeaza si savarseste o alta infractiune?


Ce spui tu acolo? Pai daca e recidiva postexecutorie pedeapsa se considera executata...de unde sa mai evadeze?:D


Eu inteleg ca pedeapsa din care evadeaza a fost aplicata cu retinerea starii de recidiva postexecutorie. In acest caz ar fi in stare de recidiva postexecutorie si postcondamnatorie in cazul infractiunii de evadare, iar pentru acesta infractiune pedeapsa se va aplica dintr-o data cu retinerea starii de recidiva postexecutorie, iar aplicand apoi regula speciala de la evadare se va cumula aritmetic cu restul de pedeapsa din care a evadat.


Da, asa este...intr-un final mi-a picat fisa...mi-am reeditat mesajul.:D
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
marian20 a scris:

cum calculezi pedapsa in situatia data- x comite o infractiune pentru care este condamnat prin aplicarea dispozitiilor privind recidiva post executorie. dupa condamnare evadeaza si savarseste o alta infractiune?


Hai ca am inteles...e ca la recidiva post condamnatorie.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
andrei007 a scris:

annemarye a scris:



1178-1314 1396-1420 1549-1557 1639 -1649


Iti multumesc!


pentru putin:)
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Ice Hellene a scris:

Suspendarea in temeiul art 114 al 4 e facultativa (Boroi).


Da...am citit si eu acum, desi din prevederile codului nu as ajunge la aceasta concluzie...